لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

مقام ارشد اروپایی: آنکارا به سرعت از پیوستن به اتحادیه اروپا دور می‌شود


یوهانس هان کمیسیونر اروپا، که مسئولیت مذاکرات پیوستن اعضای جدید به اتحادیه اروپا را دارد - آرشیو
یوهانس هان کمیسیونر اروپا، که مسئولیت مذاکرات پیوستن اعضای جدید به اتحادیه اروپا را دارد - آرشیو

یک مقام ارشد اروپایی، که مسئولیت مذاکرات پیوستن اعضای جدید به اتحادیه اروپا را دارد، روز سه شنبه گفت آنکارا به سرعت در حال فاصله گرفتن از مسیر پیوستن به این بلوک اروپایی است و خواستار لغو وضعیت فوق‌العاده در آن کشور شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوهانس هان کمیسیونر اروپا با انتشار گزارشی اعلام کرده است که ترکیه «همچنان گام‌های بلندی در دور شدن از اتحادیه اروپا، به ویژه در حوزه‌های مربوط به حاکمیت قانون و حقوق بنیادین مردم، بر می‌دارد.»

وی در نشست خبری در استراسبورگ گفت، «کمیسیون (اروپا) بارها از ترکیه خواسته است به عنوان یکی از اولویت‌های خود، این روند منفی را معکوس کند و توصیه‌هایی را نیز در این ارتباط در گزارش خود به صورت بسیار شفاف ارائه داده است.»

روابط اتحادیه اروپا و ترکیه در پی سرکوب‌های گسترده پس از کودتای نافرجام سال ۱۳۹۵ به تنش کشیده شد و پس از برگزاری همه پرسی سال گذشته برای اصلاح قانون اساسی به منظور افزایش اختیارات رئیس جمهوری دچار تنش بیشتری هم شد.

دولت رجب طیب اردوغان پس از کودتا وضعیت اضطراری در کشور اعلام کرد و آن را تاکنون تمدید کرده است. هزاران نفر در این مدت به اتهام ارتباط با کودتا بازداشت، و حدود صد هزار نفر هم که در سمت‌های دولتی خدمت می‌کردند برکنار شده‌اند.

پارلمان اروپا اوایل آذر ماه گذشته رأی به توقف طرح پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا داد. این رأی جنبه توصیه‌ای دارد و الزام آور نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG