لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

نخست وزیر ترکیه: با تروریست‌‌ها می جنگیم، از داعش تا پ‌کا‌کا


اوغلو می گوید از راه حل سیاسی برای بحران سوریه دفاع می کند.
اوغلو می گوید از راه حل سیاسی برای بحران سوریه دفاع می کند.

نخست وزیر ترکیه در مجمع اقتصادی داووس گفت برای این کشور فرقی بین "تروریست‌های" داعش و پ‌کا‌کا نیست و ترکیه با هر دو مقابله می کند.

احمد داوود اوغلو در نشست روز پنجشنبه، ۱ بهمن در مجمع اقتصادی جهانی در داووس سیاست آنکارا در مقابله با بحرانهای منطقه را تشریح کرد.

وی گفت:‌ "در منطقۀ پیرامون ما و از میان همۀ بحرانهای جهانی می‌خواهم توجه شما را به بحران سوریه جلب کنم. ترکیه از روند حل سیاسی بحران سوریه حمایت می‌کند."

وی افزود: "من در این باره با‌بان کی مون دبیرکل سازمان ملل صحبت کرده‌ام. گفته‌ایم ترکیه از هر راه حل سیاسی بحران سوریه حمایت می‌کند اما فقط گروههای میانه رو مخالف حکومت سوریه باید در این گفتگو‌ها حضور یابند. گروههای تروریستی نباید در آن شرکت کنند. در هر حال ترکیه در کنار مردم سوریه است. "

اوغلو افزود:‌ "سوریه همسایه ماست و آرزو داریم روز ی به ثبات برسد. "

نخست وزیر ترکیه همچنین گفت:‌ "نبرد با تروریسم، نبرد با داعش درسوریه و عراق جزو اولویت‌های ماست. نبرد با شکلهای گوناگون تروریسم از داعش تا پ کا کا تا جبهۀ آزادی بخش خلق انقلابی باید ادامه یابد. "

وی افزود:‌ "ما میان این گروهای مختلف تروریستی تفاوتی نمی‌بینیم. آن‌ها مردم بیگناه را در ترکیه، عراق، سوریه، پاریس، آنکارا، استانبول و جاهای دیگر به قتل می‌رسانند. همبستگی همۀبازیگران بین المللی علیه تروریسم یک امر بایسته است. حضور ما در سوریه و عراق با هدف حمایت از گروههای میانه رو است. ما به نبرد با تروریسم ادامه خواهیم داد."

دولت ترکیه علاوه بر داعش، دو گروه از کرد‌ها ی مخالف آن کشور یعنی حزب کارگران کردستان و جبهۀ آزادی بخش خلق انقلابی را جزو گروههای تروریستی می‌داند و با آن‌ها در یک مبارزۀ مسلحانه درگیر است.

XS
SM
MD
LG