لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

اعتراض عفو بین الملل به عملیات نظامی ترکیه علیه مناطق کردنشین


یک شهروند کرد تبار ترکیه در شهر سیلوپی استان شرناق که خانه اش نابود شده است.
یک شهروند کرد تبار ترکیه در شهر سیلوپی استان شرناق که خانه اش نابود شده است.

سازمان عفو بین الملل به رفتار دولت ترکیه در سرکوب مخالفان کرد تبار این کشور اعتراض کرد.

سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش خود به عملیات نظامی ارتش ترکیه، مقررات منع رفت و آمد در شهرهای کردنشین و بازداشت دانشگاهیان مخالف جنگ با حزب کارگران کردستان به دولت این کشور اعتراض کرده است.

اندرو گارنر، مسئول تنظیم گزارش در مورد ترکیه گفته است، دولت ترکیه به جای ایجاد شرایط سخت برای شهروندان کرد بازداشت اساتید دانشگاه مخالف جنگ، باید به صدای اعتراض آن‌ها گوش فرا دهد.

هفته پیش مقامهای ترکیه اعلام کردند دست کم ۱۲ تن از اعضای جامعه علمی این کشور را بعد از امضای بیانیه‌ای که خواهان پایان دادن به سرکوب شورشیان کرد شدند، به اتهام حمایت از "تبلیغات تروریستی" بازداشت کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ترکیه می‌گوید اعضای هیات علمی دانشگاه کوجالی در نزدیکی استانبول، اوائل روز جمعه در حمله به خانه‌هایشان بازداشت شده‌اند و ۹ نفر دیگر نیز در فهرست بازداشت قرار دارند.

امضاکنندگان این بیانیه، خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، از عملیات جاری ارتش در مناطق کردنشین انتقاد کرده بودند.

گزارش عفو بین الملل در حالی منتشر می‌شود که درگیری ارتش با حزب کارگران کردستان در شهرهای کردنشین این کشور، وارد چهارمین ماه شده است.

درگیری‌ها بیش از دویست هزار آواره و صد‌ها قربانی از هر دو طرفین را در پی داشته است.

روز پنجشنبه، نخست وزیر ترکیه در مجمع اقتصادی داووس گفت برای این کشور فرقی بین "تروریست‌های" داعش و پ‌کا‌کا نیست و ترکیه با هر دو مقابله می کند.

درگیری بین دولت ترکیه و کردهای مسلح در جنوب شرقی ترکیه در هفته های اخیر افزایش یافته است. ابتدای هفته، به گفته مقامات امنیتی در جنوب شرقی ترکیه، انفجار یک بمب کنار جاده ای موجب مرگ سه افسر پلیس و زخمی شدن چهار نفر دیگر شده است.

XS
SM
MD
LG