لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

استقبال مخالفان رژیم سوریه از تصمیم اتحادیه اروپا


گروه اصلی مخالفان رژیم سوریه از تصمیم اتحادیه اروپا در گنجاندن شاخه نطامی حزب الله در فهرست سازمان های تروریستی استقبال کرده است، در همین حال ایران این اقدام را «حساب نشده» و به «سود اسراییل» توصیف می کند.

حزب الله، متحد سرسخت رژیم بشار اسد، رزمندگانی را برای تقویت نیروهای او در حمله به مناطق زیر کنترل شورشیان فرستاده و در کمک به آنها در تصرف شهر قصیر در نزدیکی مرز لبنان کارساز بود. همچنین عقیده براین است که رزمندگان آن در کنار نیروهای رژیم در شهر حمص می جنگند.

به گزارش اسوشیتد پرس، ائتلاف ملی سوریه روز سه شنبه در بیانیه ای تصمیم اتحادیه اروپا را گامی درجهت درست نامید و آن را ستود، اما تاکید کرد لازم است کشورهای اروپایی «گام های قاطعی که موجب شود حزب الله درگیری نظامی در سوریه را متوقف سازد بردارند.»

در بیانیه خواسته شده است رهبران حزب الله «به جرم جنایاتی که در سوریه مرتکب شده اند» محاکمه شوند.

در این میان، ایران تصمیم اتحادیه اروپا را عملی «عجیب و حساب نشده که به سود اسراییل» خواهد بود، نامید.

عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه در کنفرانس خبری در تهران گفت تصمیم اتحادیه اروپا «هویت مردمی و عدالتجوی» حزب الله را تغییر نخواهد داد.

وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از فشارهای دیپلماتیک طولانی آمریکا و اسرائیل، شاخه نظامی حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قراردادند.
XS
SM
MD
LG