لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

ایران قرار دادن حزب الله در لیست تروریستها را محکوم کرد


ایران روز سه شنبه تصمیم اتحادیه اروپا در مورد قرار دادن شاخه نظامی حزب الله در فهرست گروه های تروریستی را محکوم کرد و گفت این تصمیم با «همه هنجارهای قانونی و سیاسی مغایر» و «تعجب آور و غیرقابل پذیرش» است.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه با رایزنی بریتانیا و هلند شاخه نظامی حزب الله را در فهرست گروه های تروریستی این اتحادیه قرار داد. اعزام شبه نظامیان حزب الله به سوریه و دست داشتن در بمب گذاری سال گذشته در شهر ساحلی در بلغارستان از جمله دلایل عمده قرار دادن حزب الله در فهرست گروه های تروریستی بوده است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران با انتشار بیانیه ای روی تارنمای این وزارتخانه گفته است این اقدام دستاورد راهنمایی اعضای بانفوذ اتحادیه اروپا بود و با همه هنجارهای سیاسی و قانونی مغایرت دارد و تعجب آور و غیرقابل پذیرش است.

حزب الله با کمک مالی ایران و مشاوران نظامی جمهوری اسلامی حدود سه دهه پیش شکل گرفت و تهران و سوریه هم اکنون مهمترین متحدان این گروه در منطقه محسوب می شوند.

بسیاری از دولت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برابر رایزنی های واشنگتن و اسرائیل برای قرار دادن حزب الله در فهرست سیاه اتحادیه اروپا مقاومت کرده و هشدار داده بودند که چنین اقدامی به بی ثباتی در خاورمیانه، به ویژه در لبنان که بخشی از دولت این کشور است دامن خواهد زد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است این اقدام به نفع اسرائیل و حامیان آن است و اسرائیل از تصمیم اتحادیه اروپا منعفت خواهد برد. اسرائیل از این اقدام استقبال کرده است.

رویترز می نویسد در شرایطی که احتمال دارد با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و آغاز دورۀ حسن روحانی لحن ایران در قبال اسرائیل نرم تر شود اما به احتمال بسیار موضع رسمی و خصمانه تهران در قبال این کشور تغییری نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG