لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

اتحادیه اروپا: کشتار مسلمانان سربرنیتسا نسل کشی بود


بوریس تادیچ رئیس جمهوری سابق (راست) در کنار تامیسلاو نیکولیچ رئیس جمهوری جدید صربستان
بوریس تادیچ رئیس جمهوری سابق (راست) در کنار تامیسلاو نیکولیچ رئیس جمهوری جدید صربستان
اتحادیه اروپا اظهارات رئیس جمهوری جدید صربستان را در مورد «نسل کشی» نبودن کشتار مسلمانان در بوسنی و هرزگوین رد کرد.

مایا کوجیانسیک سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهارات تامیسلاو نیکولیچ رئیس جمهوری صربستان را محکوم کرد و گفت کشتار مسلمانان نسل کشی بوده و اتحادیه اروپا قویاً هر تلاشی را در دوباره نویسی تاریخ رد می کند.

تومیسلاو نیکولیچ روز جمعه در مصاحبه با تلویزیون مونته نگرو درباره کشتار حدود ۸۰۰۰ نفر از مردان و پسربچه های مسلمان توسط برخی از صرب ها را جنایت جنگی خواند و خواهان اجرای عدالت شد، اما گفت این کشتار «نسل کشی» نبوده است.

رئیس جمهوری جدید صربستان، که روز پنجشنبه بعد از مراسم تحلیف کار رسمی خود را آغاز کرد، گفت برنامه ای برای دیدار از سربرنیتسا - محل قتل عام مسلمانان - ندارد.

تومیسلاو نیکولیچ از اعضای قدیمی حزب رادیکال صربستان است، که ووییسلاو شِشِلی، بنیانگذار آن به اتهام جنایت جنگی در دادگاه لاهه تحت محاکمه قرار دارد.

رئیس جمهوری جدید صربستان که زمانی احساسات شدید ضد غربی داشت، اینک می گوید قصد دارد صربستان را برای عضویت در اتحادیه اروپا رهبری کند، با این حال می گوید هرگز استقلال کوسوو را به رسمیت نخواهد شناخت. کوسوو قبل از استقلال ایالتی از صربستان به شمار می رفت و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد.

تومیسلاو نیکولیچ در نخستین سخنرانی خود برای پارلمان کشورش گفت خواهان آن است که درهای صربستان در آن واحد هم به روی غرب باز باشد و هم به روی شرق.

رئیس جمهوری جدید صربستان بلافاصله بعد از انتخاب شدن در روز ۲۰ ماه مه به مسکو رفت، ولی اولین سفر رسمی اش اواخر ماه جاری به بروکسل خواهد بود.
XS
SM
MD
LG