لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

آغاز محاکمه فرمانده متهم به قتل عام در دادگاه لاهه


راتکو ملادیچ فرمانده سابق نیروهای صرب بوسنیائی که به جنایت علیه بشریت متهم است سال گذشته در چنین ماهی بازداشت شد.
راتکو ملادیچ فرمانده سابق نیروهای صرب بوسنیائی که به جنایت علیه بشریت متهم است سال گذشته در چنین ماهی بازداشت شد.
محاکمه ژنرال راتکو ملادیج (Ratko Mladic) فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی دریک دادگاه سازمان ملل متحد در لاهه، پس از گذشت بیست سال از جنگی که در دوران فرماندهی او شروع شد، آغاز شده است.

درموت گروم (Dermot Groome) دادستان دادگاه امروز، چهارشنبه، گفت هدف این فرمانده سابق پاک سازی بخش هائی از صربستان از غیر صرب ها بود.

ملادیج با یازده اتهام، از جمله نسل کشی و جنایت علیه بشریت روبروست.

یکی از موارد اتهام علیه او، که اکنون هفتاد سال دارد، صدور دستور قتل عام در مورد قریب ۸ هزار مرد و پسر جوان در حومه شهر صربنیتسا، و محاصره مرگبار سارایوو، پایتخت بوسنی، در اوایل دهه ۱۹۹۰ است.

ملادیج در جریان تجزیه یوگسلاوی، فرماندهی نیروهای صرب بوسنیائی را بر عهده گرفت که خواستار ایجاد کشوری مستقل برای صرب ها بودند.

کشتار صربنتیسا در سال ۱۹۹۵ رخ داد که هزاران غیر نظامی ناحیه ای امن اعلام شده توسط سازمان ملل متحد پناه گرفته بودند. سربازان صرب بوسنیائی بی اعتنا به این تصمیم سازمان ملل متحد، قریب ۸ هزار مرد و پسر جوان را بزور بیرون کشیدند و ظرف چند روز همگی را کشتند. قبرهای دستجمعی این قربانیان بعدا کشف شد.

ملادیج پس ازجنگ به بلگراد بازگشت و به گفته بعضی از کارشناسان تحت حمایت اسلوبودان میلوسویج (Slobodan Milosevic) رئیس جمهوری وقت صربستان قرار گرفت. اما هنگامی که میلوسویج در سال ۲۰۰۱ بازداشت و برای محاکمه در اختیار دادگاه لاهه قرار گرفت ، میلادیج نیزپنهان شد.

ملادیج سال گذشته در چنین ماهی، بازداشت شد.
XS
SM
MD
LG