لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

وزیر خارجه ایران وارد قطر شد


استقبال وزیر خارجه کویت از محمد جواد ظریف در فرودگاه
استقبال وزیر خارجه کویت از محمد جواد ظریف در فرودگاه

خبرگزاری ایرنا از ورود محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به قطر خبر داد و گفت او در این دیدار چند ساعته با مقامات کشور قطر از جمله شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و شیخ خالد العطیه، وزیر خارجه این کشور ملاقات می کند.

پیشتر در روز یکشنبه آقای ظریف در کویت با شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت و شیخ صباح الخالد وزیر خارجه ملاقات کرد. امیر کویت سال گذشته به ایران سفر کرده بود.

در ادامه رشته سفر منطقه ای وزیر خارجه ایران، ظریف قرار است به عراق نیز سفر کند. هدف از این سفر گسترش مناسبات دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی و همچنین تلاش برای مقابله با تروریسم و گروه های تکفیری، به دنبال حصول توافق اتمی ایران با قدرت های جهان است.

عربستان سعودی و کشورهای غربی متحد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به اهداف ایران در منطقه مشکوکند هرچند ابراز امیدواری کرده اند که توافق ایران و غرب امنیت منطقه را تقویت کند.

طبق توافق جامع اتمی ایران، تهران تعهد می کند که برنامه های اتمی اش را در ازای لغو تحریم های اقتصادی محدود کند.

ایران و قطر سفره های گاز طبیعی مشترک دارند ولی قطر به مدد تجهیزات پیشرفته خود، مقادیر فراوانی از این گاز طبیعی را در مقایسه با ایران، از این منبع مشترک گاز طبیعی استخراج می کند.

در عراق، تهران روابط نزدیکی با رهبران ارشد دولتی و همچنین گروه های شبه نظامی شیعه دارد. ایران در عراق نقش موثری در مبارزه با گروه اسلامگرای خلافت اسلامی (داعش) ایفا می کند.

بحرین تهدید کرده که تلاش های ظریف برای تحکیم روابط منطقه ای اش را تضعیف می کند.
بحرین روز شنبه از فراخواندن سفیرش در ایران خبر داد تا درباره «ادامه بیانات تخاصمی مقامات ایران علیه بحرین» با او گفت و گو کنند.

مقامات بحرینی همچنین از خنثی کردن یک عملیات قاچاق اسلحه و مواد منفجره به این کشور خبر داده و گفته اند در میان بازداشت شدگان این عملیات، جوانی ۳۰ ساله است که به گفته آنها، در تابستان ۲۰۱۳ در ایران آموزش نظامی دیده است. به گفته مقامات بحرینی، بازداشت شدگان همچنین گفته اند که محموله قاچاق را از رابط های ایرانی تحویل گرفته اند.

ایران در گذشته از تحرکات مخالفان در بحرین برای کسب حقوق برابر با اقلیت سنی حاکم، حمایت کرده است. بحرین میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است.

به دنبال حصول توافق اتمی میان ایران و غرب، آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته بود که تهران به حمایت از «ملت های مظلوم» از جمله در «فلسطین، یمن، سوریه، عراق، بحرین و لبنان» ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG