لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

طرح کمک نظامی ۲۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین با مقاومت برخی کشورها روبرو شده است


طرح اتحادیه اروپا برای کمک نظامی ۲۰ میلیارد یورویی به اوکراین با مقاومت برخی از کشورهای عضو این اتحادیه روبرو شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ماه ژوئیه پیشنهاد کرد که این اتحادیه صندوقی را با حداکثر پنج میلیارد یورو در سال و برای چهار سال، به عنوان بخشی از تعهدات امنیتی گسترده غرب به تقویت اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه ایجاد کند.

اما در حالی که وزرای دفاع اتحادیه اروپا برای گفت‌وگو در مورد این طرح روز سه‌شنبه در بروکسل آماده می‌شوند، دیپلمات‌ها می‌گویند که چندین کشور از جمله آلمان، بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا، نسبت به اعطای چنین مبالغ هنگفتی تردید کرده‌اند.

یک دیپلمات بلندپایه اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، گفت: «در حال حاضر قصد ندارم این طرح را مرده اعلام کنم، اما مطمئنا همیشه می‌توان پیشرفت‌هایی را در نظر گرفت.»

اتحادیه اروپا و اعضای آن از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، با ارائه جنگ‌افزار و تجهیزات به ارزش حدود ۲۵ میلیارد یورو، از بزرگترین اهداکنندگان کمک‌های نظامی به اوکراین بوده‌اند.

کاخ سفید روز جمعه، ۲۸ مهر، از کنگره آمریکا خواست تا نزدیک به ۱۰۶ میلیارد دلار بودجه برای تامین مالی برنامه‌های مربوط به اوکراین، اسرائیل و امنیت مرزی ایالات متحده اختصاص دهد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود از حمایت از اسرائیل و اوکراین به عنوان یک ضرورت امنیت ملی و یک لحظه حیاتی برای آینده رهبری آمریکا و دموکراسی‌ها در جهان نام برد و افزود: «رهبری آمریکا، متحدان آمریکا و ارزش‌های آمریکایی، جهان را پایدار و ایالات متحده را امن می‌کند و اگر آمریکا از اوکراین یا اسرائیل حمایت نکند، این ارزش ها را به خطر می‌اندازد.»

XS
SM
MD
LG