لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

آسوشیتدپرس: انتخابات پارلمانی اروپا در سایه حملات به سیاستمداران برگزار می شود


بیمارستانی که رابرت فیکو، نخست وزیر اسلوواکی، در آن بستری است
بیمارستانی که رابرت فیکو، نخست وزیر اسلوواکی، در آن بستری است

اتحادیه اروپا در شرایطی برای انتخابات پارلمانی آماده می شود که طی روزهای گذشته شاهد حملات به برخی از سیاستمداران، و در آخرین مورد، ترور نخست وزیر اسلوواکی بوده است.

به نوشته اسوشیتدپرس، با تیراندازی به رابرت فیکو، نخست وزیر اسلوواکی در بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، این نگرانی‌ها تشدید شده و این پرسش مطرح است که آیا انتخاباتی که قرار است در ماه آینده میلادی برگزار شود، می‌تواند بدون خشونت و درگیری به پایان برسد؟

این خبرگزاری افزود: سوء قصد به یکی از شخصیت‌های جنجالی اروپا، روبرت فیکو، یک هشدار جدی برای اتحادیه اروپا محسوب شده و تمام دولت های کشورهای عضو آن را پیش از انتخابات ششم تا نهم ژوئن، ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت، نگران کرده است.

در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، چشم‌انداز سیاسی به طور فزاینده‌ای چند قطبی است؛ از یک سو، مبارزات انتخاباتی احزاب جریان اصلی برای کسب کرسی پارلمانی، و از سوی دیگر، رفتارهای پوپولیست‌ها و افراط گرایان.

به تازگی نیز الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، پیام تهدید آمیزی مبنی بر سوءقصد دریافت کرد. او اگر چه به پلیس شکایت کرده اما در گفتگو با یک رسانه دولتی با تاکید بر جدی بودن این موضوع گفته است که چنین حوادثی جای خنده ندارد.

هفته گذشته نیز در آلمان، یک سیاستمدار برجسته نیز از ناحیه سر و گردن مورد آسیب قرار گرفت.

یک هفته پیش از آن هم یکی از نامزدهای حزب سوسیال دموکرات به رهبری اولاف شولتس، هنگام تبلیغات انتخاباتی ماه آینده برای پارلمان اروپا مورد ضرب و شتم قرار گرفت و مجبور به عمل جراحی شد.

اداره پلیس جنایی آلمان اعلام کرد حملاتی که باعث آسیب فیزیکی به سیاستمداران در این کشور شده‌اند، افزایش یافته است.

حملات به سیاستمداران آلمانی طی ۵ سال گذشته اگر چه به دفعات بیشتر از گذشته بوده اما در ی حملات تروریستی شبه نظامیان حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر سال گذشته و جنگ در غزه بیش از گذشته است.

دولت آلمان نیز در گزارشی در ژانویه سال جاری میلادی از افزایش حمله به سیاستمداران آلمانی خبر داده و گفته بود حمله به سیاستمداران در این کشور از زمان انتخابات پارلمانی اروپا در سال ۲۰۱۹ دو برابر شده است. تعداد این حملات در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن، ۵۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس اسناد ثبت شده، از ابتدای امسال تاکنون ۲۲ سیاستمدار مورد حمله قرار گرفتند در حالی که تعداد حملات ثبت شده در کل سال گرشته میلادی، ۲۷ مورد بود.

XS
SM
MD
LG