لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۶

وعده اتحادیه اروپا به حمایت از کشور مستقل فلسطینی با مرکزیت شرق اورشلیم


فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو

اتحاديه اروپا به محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی اطمينان داده است از آرمان فلسطينی‌ها در جهت تشکيل يک کشور مستقل به پایتختی شرق اورشليم حمايت کند.

محمود عباس روز دوشنبه در جلسۀ وزیران خارجه اتحاديه اروپا به رياست فدريکا موگرينی مسئول سياست خارجی آن اتحاديه بار ديگر از آنها خواست تشکيل يک کشور فلسطينی را به رسميت شناخته و رسما تأييد کنند که شرق اورشليم پايتخت فلسطينی‌ها خواهد بود.

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی در توجيه اين درخواست گفت اين امر خللی در روند مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها بوجود نخواهد آورد. فدريکا موگرينی و محمود عباس پس از اين ديدار يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کردند.

خانم موگرینی در این نشست خبری گفت «قبل از هر چيز بايد به پرزيدنت عباس و هيات همراهشان اطمينان دهم که اتحاديه اروپا نسبت به راه حل دو کشوری و اين که اورشليم بايد پايتخت هر دو کشور باشد، خود را قوياً متعهد می‌داند.»

آقای عباس نیز در واکنش گفت، فلسطينی‌ها از اتحاديه اروپا انتظار دارند که در روند صلح خاور ميانه نقش سياسی ايفا کند تا بتوانيم به راه حل عادلانه‌ای برسيم، راه حلی که به صورت قطعنامه از سوی جامعۀ بين المللی هم به رسميت شناخته شود.

این مقام ارشد فلسطینی بدون اشاره مستقيم به موضع ايالات متحده در مورد اورشليم خطاب به اتحاديه اروپا گفت، ما به واقع اتحاديه اروپا را يک شريک و دوست واقعی خود می‌دانيم و فلسطينی‌ها به تصميم و موضع اتحاديه اروپا احترام می‌گذارند.

در حال حاضر از ۲۸ عضو اتحاديه اروپا، ۹ کشور از جمله فرانسه، سوئد و لهستان تشکيل يک کشور فلسطينی را به رسميت می‌شناسند، در حالی که بقيه کشورها معتقدند اين فرآيند بايد از طريق مذاکرات صلح به دست آيد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG