لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

فرستاده ارشد ترامپ در صلح خاورمیانه برای ملاقات با گروه چهارگانه به اسرائیل رفت


جیسون گرینبلات در یکی از ماموریت هایش در کنار نخست وزیر اسرائیل. وی از سوی پرزیدنت ترامپ برای پیگیری مسئله صلح خاورمیانه مامور شده است.
جیسون گرینبلات در یکی از ماموریت هایش در کنار نخست وزیر اسرائیل. وی از سوی پرزیدنت ترامپ برای پیگیری مسئله صلح خاورمیانه مامور شده است.

گزارشی از اریک کورتِله سا در وبسایت روزنامه تایمز اسرائیل

در ادامه تنش دیپلماتیک ناشی از تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و سخنرانی تند محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در رد تلاش های دولت آمریکا در مذاکرات صلح، جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا به منطقه، چهارشنبه در راستای ادامه تعهد کاخ سفید به پیشبرد روند صلح و تبادل اطلاعات با نمایندگان روسیه، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا ملاقات می کند.

گرینبلات احتمالا تا زمان ورود مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، به اسرائیل در بیست و دوم ژانویه در آن کشور خواهد ماند.

گروه چهارگانه موسوم به «کوارتت» سال ۲۰۰۲ در مادرید تاسیس شد. تلاش این گروه حل چند دهه مشاجره میان اسرائیلی ها و فلسطینیان بوده است.

محمود عباس، رهبر فلسطینیان، یکشنبه در یک سخنرانی در برابر اعضای «سازمان آزادیبخش فلسطین» در رام الله هر گونه رابطه تاریخی یهودیان با منطقه و تصمیم رییس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را رد کرد.

محمود عباس و دیگر مقام های فلسطینی، از ششم دسامبر زمان اعلام تصمیم دولت ترامپ بر سر اورشلیم، از ملاقات با مقام های آمریکایی سرباز زده اند. انتظار نمی رود گرینبلات این هفته با مقام های فلسطینی ملاقات کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG