لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

اتحادیه اروپا اظهارات محمود عباس درباره هولوکاست را «غیرقابل قبول» دانست


محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ۳۰ آوریل گفت کشتار یهودی‌ها به دلیل فعالیت‌های اقتصادی آنها بود، نه یهودستیزی نازی‌ها.
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ۳۰ آوریل گفت کشتار یهودی‌ها به دلیل فعالیت‌های اقتصادی آنها بود، نه یهودستیزی نازی‌ها.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اظهارات اخیر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره کشتار یهودیان توسط آلمان نازی را محکوم کرد و آن را «غیرقابل قبول» دانست.

محمود عباس روز دوشنبه در رام‌الله در کرانه باختری گفت، کشتار یهودی‌ها به دلیل یهودستیزی نازی‌ها نبود، بلکه به دلیل فعالیت‌های اقتصادی و «کارکرد اجتماعی» آنها بود.

به گزارش رویترز، اداره امور خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نوشت، سخنان محمود عباس «حاوی مطالب غیرقابل قبول درباره ریشه هولوکاست و مشروعیت اسرائیل» است.

در این بیانیه که روز چهارشنبه در بروکسل منتشر شد همچنین گفته شده است که اتخاذ چنین لحن و ادبیاتی تنها به نفع کسانی است که خواهان راه حل دو کشوری نیستند.

اتحادیه اروپا تاکید کرد یهودستیزی نه تنها تهدیدی علیه یهودیان است، بلکه یک خطر برای جوامع آزادی و لیبرال محسوب می‌شود و اتحادیه اروپا متعهد به مقابله با آن است.

سخنگوی دولت اسرائیل پیشتر اظهارات آقای عباس در مجلس ملی فلسطینی را «رقت‌انگیز» دانست و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز آن را «یهودستیزانه» خواند.

آقای نتانیاهو روز چهارشنبه در پیامی در توئیتر، محمود عباس را به انکار هولوکاست متهم کرد و نوشت وقتی یک بار منکر هولوکاست شدی، همیشه منکر آن خواهی بود.

نخست وزیر اسرائیل همچنین از جامعه بین المللی خواست اظهارات ضدیهودی این مقام ارشد فلسطینی را محکوم کند.

محمود عباس در دهه ۸۰ میلادی و در پایان‌نامه دانشجویی خود آمار شش میلیون قربانی یهودی هولوکاست را اغراق آمیز خوانده بود، اما بعدا این موضع خود را اصلاح کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG