لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

آمریکا و اتحادیه اروپا بر ادامه حمایت از ارمنستان تأکید کردند


آنتونی بلینکن، اورسولا فون درلاین، جوزپ بورل، نیکول پاشینیان
آنتونی بلینکن، اورسولا فون درلاین، جوزپ بورل، نیکول پاشینیان

آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۷ فروردین، بر ادامه حمایت خود از ارمنستان درباره منطقه مورد مناقشه قره‌‌باغ کوهستانی تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این حمایت در جریان ملاقات مقامات آمریکایی و اروپایی با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، در بروکسل صورت گرفت.

جمهوری آذربایجان سال گذشته میلادی به قره‌باغ کوهستانی حمله کرد ‌و کنترل این منطقه جدا شده پیشین از این کشور را بدست گرفت. این رویداد باعث مهاجرت گسترده ارامنه ساکن قره‌باغ کوهستانی به ارمنستان شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: «ما متعهد به افزایش بیشتر حمایت خود از انعطاف‌پذیری دموکراتیک و اقتصادی ارمنستان هستیم.»

او در ادامه افزود: «ما به حمایت از یکصد هزار ارمنی که از منطقه قره‌باغ کوهستانی آواره شدند، ادامه خواهیم داد. این امری محوری برای ثبات بلند مدت ارمنستان است.»

جوزپ بورل، آنتونی بلینکن، اورسولا فون درلاین، نیکول پاشینیان
جوزپ بورل، آنتونی بلینکن، اورسولا فون درلاین، نیکول پاشینیان

ارمنستان یکی از متحدان روسیه، و به طور سنتی نزدیک‌ترین شریک مسکو در قفقاز جنوبی است، اما روابط دو طرف در ماه های اخیر به شدت تیره شده است.

ایروان به دنبال ایجاد روابط با غرب بوده است و روسیه را به خاطر عدم دفاع از ارمنستان در مقابل جمهوری آذربایجان، همسایه و رقیب دیرینه‌ خود، مقصر می‌داند. ارمنستان همچنین تلاش می‌کند تا خود را از حواشی حمله نظامی روسیه به اوکراین دور نگاه دارد.

روسیه، جمهوری آذربایجان، و ترکیه، متحد نزدیک باکو، از نشست بروکسل انتقاد کرده و گفته بودند که این نشست به صلح در قفقاز جنوبی کمک نمی‌کند، منطقه ای استراتژیک که خطوط لوله نفت و گاز از آن می‌گذرد.

آنتونی بلینکن، اورسولا فون درلاین، رئیس اتحادیه اروپا، و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل، گفتند که یکپارچگی اقتصادی بین کشورهای منطقه قفقاز جنوبی، به ویژه در بخش انرژی و مخابرات، برای تضمین ثبات منطقه حیاتی است.

فون درلاین با اشاره به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای کمک به ایر‌وان گفت: «اتحادیه اروپا و ارمنستان به‌طور فزاینده‌ای دارای ارزش‌ها و منافع همسو هستند.» بورل نیز گفت که روابط اتحادیه اروپا و ارمنستان در مسیر مثبت و نیرومندتر از گذشته در حال توسعه است.

XS
SM
MD
LG