لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۸

با ادامه سیل مهاجران به اروپا کرواسی مرزهای خود را به روی آنها بست


با ادامه سیل مهاجران به اروپا کرواسی مرزهای خود را به روی آنها بست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

در ادامه سیل مهاجران به اتحادیه اروپا، نخست وزیر کرواسی روز جمعه گفت کشورش قادر به پذیرش هزاران پناهجو و مهاجر سرگردان در مرزهای آن کشور نیست.

به گفته وزارت کشور کرواسی بیش از ۱۱ هزار پناهجو از روز چهارشنبه تا آخرین ساعات پنجشنبه وارد آن کشور شدند و به دنبال آن کرواسی اکثرِ گذرگاه‌های مرزی خود با صربستان را بست.

زوران ملانوویچ نخست وزیر کروواسی روز جمعه از تصمیم کشورش برای بستن مرزهای خود به روی پناهجویان دفاع کرد. اما مارتین شولتس رئیس پارلمان اتحادیه اروپا گفت اینگونه تصمیم‌ها، اروپا را با وضعیت نامناسبی روبرو می‌کند.

مارتین شولتس گفت "ما در حال حاضر شاهد هستیم که در دنیای واقعیت‌ها، این قاره بدون یکپارچگی و اتفاق نظر چگونه به نظر می‌رسد؛ دیگر نه اتحادیه است و نه اروپا. من این ذهنیت را دارم که اغلب کشورهای اروپایی فقط در فکر منافع یکجانبه خودشان هستند."

کرواسی در روزهای اخیر با ملاحظات انسان‌دوستانه به مهاجران که در مرز صربستان با مجارستان گرفتار شده‌اند، اجازه ورود داده بود، اما روز جمعه اعلام کرد امکانات موجود برای تامین نیازهای اولیه هزاران مهاجر دیگر را ندارد.

از سوی دیگر پارلمان اروپا با ارائه طرحی، و به منظور جلوگیری از تجمع مهاجران در پشت مرزها، خواهان پذیرش و توزیع عادلانه ۱۲۰ هزار پناهنده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

ورنر فایمان صدر اعظم اتریش روز پنجشنبه در گفتگویی خبری در اسلوونی گفت، اروپا باید به وضعیت فعلی مهاجران پاسخی اضطراری بدهد، و در ادامه افزود "ما خواهان اروپایی نیستیم که هر کس مشکلات خود را بر دوش دیگری بیاندازد."

هجوم مهاجران به کشورهایی اروپایی موجب شکاف بین اعضای این اتحادیه در این زمینه شده است.

وزیر امور خارجه آلمان امروز گفت، اتحادیه اروپا تصمیم برخی از اعضا مبنی بر عدم پذیرش مهاجران را رد می‌کند و خواستار کاهش کمک‌های مالی به کشورهای عضوی می‌شود که از پذیرش سهمیه مهاجران خود طفره می‌روند.

XS
SM
MD
LG