لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

اتحادیه اروپا گوگل را ۵ میلیارد دلار بابت «انحصارطلبی» جریمه کرد


مارگریت وستاگر کمیسر اتحادیه اروپا در حوزه رقابت تجاری - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷
مارگریت وستاگر کمیسر اتحادیه اروپا در حوزه رقابت تجاری - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه شرکت گوگل را به دلیل استفاده انحصارطلبانه از نفوذ بالا و سلطه سیستم عامل موبایل «اندروید» در بازار به ۵ میلیارد دلار جریمه نقدی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا می‌گوید این غول فناوری آمریکا با وادار کردن کاربران به نصب برنامه‌های ارائه شده گوگل، حق انتخاب مشتری را سلب می‌کند.

کمیسر رقابت اتحادیه اروپا گفته است که گوگل با ملزم کردن سازندگان تلفن همراه به نصب جستجوگر و مرورگر تولیدی آن شرکت خلاف قوانین اتحادیه عمل کرده است.

به گفته مارگریت وستاگر شرکت ها باید بر اساس شایستگی‌های خود و در چارچوب قوانین ضدانحصاری که در جهت تامین منافع مشتریان و بازار آزاد است، رقابت کنند.

گوگل در واکنش، با تاکید بر این که انتخاب‌های بیشتری را در اختیار هر مشتری قرار داده و آن را محدود نکرده است، می‌گوید به حکم اتحادیه اروپا اعتراض خواهد کرد.

جریمه تعیین شده برای گوگل بالاترین مبلغی است که تاکنون اتحادیه اروپا برای یک شرکت تجاری به دلیل رفتار ضدرقابتی یا انحصارطلبانه در حریم خود مقرر کرده است.

با این حال، خانم وستاگر معتقد است که با توجه به اندازه و ثروت گوگل این جریمه نامتناسب نیست.

شرکت آلفابت، مالک گوگل، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۳۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار درآمد داشته است.

گوگل سال گذشته نیز با شکست در یک دعوای حقوقی هفت ساله با مقام‌های مربوطه اروپایی، به پرداخت ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار جریمه به دلایل مشابه محکوم شد.

این حکم در حالی صادر می‌شود که با تصمیم دولت ایالات متحده به اعمال تعرفه بر آلومینیوم و فولاد وارداتی از اتحادیه اروپا، اختلاف تجاری بین دو طرف بالا گرفته است.

ایالات متحده می‌گوید اتحادیه اروپا دائما شرکت‌های آمریکایی را به بهانه‌های مختلف، مانند نقض قوانین رقابتی بازار آزاد و تخلف‌های مالیاتی، هدف قرار می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG