لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۵

برخی کشورهای اروپایی سفیر اسرائیل را فراخواندند


بخشی از پروزه شهرک سازی موسوم به E1 در شرق اورشلیم
بخشی از پروزه شهرک سازی موسوم به E1 در شرق اورشلیم
بریتانیا و فرانسه سفیر اسرائیل در این کشورها را فراخوانده اند تا به نماینده اسرائیل توضیح دهند که با تصمیم اسرائیل مبنی بر شهرک سازی جدید در منطقه ای نزدیک شرق اورشلیم مخالفند. روزنامه اسرائیلی هاآرتص می گوید سوئد نیز سفیر اسرائیل را فراخوانده است.

اسرائیل طرح ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکونی در منطقه ای در شرق اورشلیم را تایید کرده است.

پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل و ایالات متحده از تصمیم اسرائیل برای طرح شهرک سازی در مناطق نزدیک به شرق اورشلیم انتقاد کردند.

بان کی مون طرح اسرائیل را «ضربه مهلک» بر شانس دست یابی به صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها خواند و گفت این طرح، خطر می تواند شرق اورشلیم را از بقیه کرانه غربی «به طور کامل جدا کند.»

فلسطینی ها اسرائیل را پایتخت کشور مستقل فلسطین می دانند. اسرائیل پس از جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷، مناطقی را شرق اورشلیم و کرانه غربی رود اردن اشغال کرده و شرق اورشلیم را بخشی از پایتخت اسرائیل می داند.

وزیر مسکن اسرائیل می گوید ساخت و ساز عملا حدود یک سال دیگر آغاز خواهد شد. اسرائیل این طرح را روز جمعه گذشته و یک روز پس از آن اعلام کرد که اکثریت اعضای سازمان ملل متحد به خواسته تشکیلات خودگردان فلسطینی برای تغییر وضعیت خود رای مثبت دادند. در این جلسه ۱۳۸ کشور رای مثبت ، ۹ کشور رای منفی و ۴۱ کشور رای ممتنع دادند و با این رای گیری، وضعیت فلسطینی ها از «نهاد ناظر» به «دولت ناظر غیرعضو» در سازمان ملل متحد ارتقا یافت.

روز یکشنبه طی نشست کابینه اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور تصمیم سازمان ملل متحد در ارتقاء وضعیت فلسطینی ها را محکوم کرد و آن را اقدامی یکجانبه خواند که مذاکرات صلح را تهدید می کند. او همچنین گفت اسرائیل در هر نقطه ای از اراضی اشغالی در اورشلیم که «در نقشه منافع استراتژیک اسرائیل قرار داشته باشد» شهرک سازی را ادامه می دهد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از پیروزی دیپلماتیک در سازمان ملل متحد، روز یکشنبه به رام الله بازگشت و مورد استقبال گرم مردم فلسطینی قرار گرفت. او در سخنانی که در میان حدود ۵۰۰۰ نفر از هوادارانش ایراد کرد گفت فلسطینی ها حالا «صاحب کشور هستند.»

عباس گفت هدف بعدی اش رسیدن به وحدت ملی میان فلسطینی هاست که در کرانه غربی و نوار غزه تحت حاکمیت های جداگانه قرار دارند. گروه شبه نظامی حماس در سال ۲۰۰۷، کنترل نوار غزه را در دست گرفت.
XS
SM
MD
LG