لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

پیامدهای اقتصادی همه پرسی بریتانیا در عرصه جهانی


رای این هفته مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا می تواند زلزله ای در بازارهای مالی دنیا ایجاد کند.
رای این هفته مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا می تواند زلزله ای در بازارهای مالی دنیا ایجاد کند.

مردم بریتانیا روز پنجشنبه پای صندوق های رای می روند تا در همه پرسی ماندن در اتحادیه اروپا یا ترک آن شرکت کنند.

نگرانی از امکان پیامدهای منفی ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بازارهای بورس جهان را در روزهای گذشته بی ثبات کرده است.

رای این هفته مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا می تواند زلزله ای در بازارهای مالی دنیا ایجاد کند. حتی احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تا همین حالا هم تاثیر زیادی روی بازارهای بورس جهان گذاشته است.

در روزهای گذشته، انتشار نظرسنجی هایی درباره تمایل مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا باعث شد شاخص های عمده سهام، از بازارهای آسیا گرفته تا آمریکا، با افت ارزش مواجه شوند.

حتی در بریتانیا، ارزش شاخص های عمده سهام این کشور به پائین ترین سطح خود در سه ماه گذشته رسیده است.

صندوق بین المللی پول به بریتانیا هشدار داده که با خروج از اتحادیه، دست کم دو سال طول می کشد تا قراردادهای تازه میان بریتانیا و نهادهای اتحادیه اروپا بر سر شکل تازه مبادله میان دو طرف منعقد شود.

بنا بر اعلام صندوق، این موضوع می تواند بریتانیا را از لحاظ اقتصادی دچار بی‌ثباتی کند؛ و این بی‌ثباتی به شمار زیادی از شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران، که استراتژی خود را در چارچوب تعلق بریتانیا به اتحادیه اروپا تنظیم کرده‌اند، منتقل خواهد شد.

روزنامه فایننشال تایمز نوشته است اگر بریتانیا عضو جامعه اقتصادی اروپا نبود، نمی توانست سریع ترین رشد اقتصادی در گروه هفت در ۴۳ سال گذشته را تجربه کند. گروهی که شامل کشورهای ژاپن، آلمان، ایتالیا، فرانسه، کانادا، آمریکا و بریتانیاست.

بانک های مرکزی چند کشور نیز درباره پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه ابراز نگرانی کرده اند. بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته از تغییر نرخ بهره در این کشور خودداری کرد. احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اتخاذ این تصمیم نقش مهمی داشت.

البته خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا طرفدارانی هم در میان بعضی از جریان های سیاسی و اقتصادی دارد. مثلا موافقان می گویند بریتانیا، در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اتحادیه در موقعیت اقتصادی بسیار بهتری قرار دارد و این موقعیت بهتر باعث شده جوانان بیکار، به ویژه از کشورهای شرق اتحادیه اروپا برای یافتن کار روانه بریتانیا شوند و فرصت های شغلی جوانان بریتانیایی را تصاحب کنند.

XS
SM
MD
LG