لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

مرکل می گوید امیدوار است بریتانیا در اتحادیه اروپا بماند


مرکل جدید ترین رهبر جهان است که به بحث در باره آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا می پیوندد.
مرکل جدید ترین رهبر جهان است که به بحث در باره آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا می پیوندد.

صدر اعظم آلمان ابراز امیدواری کرده است بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی بماند و هشدار داد خروج از آن می تواند به زیان بریتانیا تمام شود.

آنگلا مرکل، که نیرومند ترین سیاستمدار زن در اروپا تلقی می شود، در نخستین اظهارنظر در باره همه پرسی آینده مردم بریتانیا برای ماندن کشورشان در اتحادیه اروپا یا خروج از آن، روز پنجشنبه گفت این موضوعی است که به تصمیم رای دهندگان بریتانیایی بستگی دارد، اما او شخصا امیدوار است بریتانیا بعنوان بخشی از اتحادیه اروپا باقی بماند.

طرفداران خروج از اتحادیه اروپا تاکید کرده اند بریتانیا می تواند پس از خروج معامله تجارتی جدیدی با اتحادیه اروپا انجام دهد که دسترسی آزاد آن به بازارهای اروپا را حفظ خواهد کرد، در همین حال به دولت آینده اجازه خواهد داد محدودیت هایی بر رفت و آمد آزادانه مردم برقرار کند.

اما مرکل گفت دولتی که پس از خروج بریتانیا روی کار آید، از همان امتیازات گذشته با کشورهای عضو، بدون تقسیم هزینه ها و نیز منافع یک بازار واحد، برخوردار نخواهد بود.

مرکل جدید ترین رهبر جهان است که به بحث در باره آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا می پیوندد. پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد ایالات متحده در معامله تجارتی با بریتانیا شتاب نخواهد کرد.

مرکل تاکید کرد بریتانیا با ماندن در میز مذاکرات قادر خواهد بود صدای خود را در بحث های جاری در باره مقررات و قواعد اتحادیه اروپا به گوش دیگران برساند، و افزود "ما با بریتانیا، بویژه شاید وقتی در مورد مقررات جدید برای اتحادیه اروپا بحث می کنیم، کار خواهیم کرد."

قرار است دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا امشب – پنجشنبه- در یک بحث تلویزیونی شرایط خود را برای ماندن در اتحادیه اروپا تشریح کند.

XS
SM
MD
LG