لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

جنگ دولت فدرال با تیگرایی‌ها در اتیوپی؛ بیش از ۷۰ راننده همکار سازمان ملل دستگیر شدند


آوارگان جنگ اتیوپی - آرشیو
آوارگان جنگ اتیوپی - آرشیو

یک سخنگوی سازمان ملل متحد می‌گوید که مقامات اتیوپی بیش از ۷۰ راننده را که با این سازمان کار می‌کردند، بازداشت کرده‌اند.

رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که این بازداشت‌ها همزمان با تشدید درگیری‌های خونین در اتیوپی میان دولت فدرال و تیگرایی‌های شمال آن کشور و در بحبوحه نگرانی‌های بین‌المللی در مورد دستگیری‌های گسترده تیگرایی‌ها، انجام می‌شود.

به گزارش رویترز، قومیت ۷۲ راننده بازداشت شده مشخص نیست. سخنگوی سازمان ملل گفت که این رانندگان، پیمانکاران برنامه جهانی غذای سازمان ملل هستند و در سمرا، مرکز منطقه عفر، دستگیر شدند. سخنگوی دولت اتیوپی و سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور به درخواست‌ها برای توضیح درباره بازداشت رانندگان پاسخی ندادند.

عفر با منطقه تیگرای هم مرز است، جایی که یک سال بین نیروهای فدرال و نیروهای وفادار به جبهه آزادیبخش خلق تیگرای، حزبی سابق در منطقه حاکم بود، پیش درگیری درگرفت.

این جنگ که هزاران نفر را کشته، بیش از دو میلیون نفر را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرده، و به مناطق عفر و آمهارا سرایت کرده است، ثبات دومین کشور پرجمعیت آفریقا را تهدید می‌کند.

اقتصاد اتیوپی که برای بیش از یک دهه یکی از سریعترین رشدهای اقتصادی آفریقا را داشت حالا با تورم رسمی ۳۵ درصدی در ماه سپتامبر و افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت به شدت ضربه خورده است.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه بازداشت ۱۶ تن از کارکنان اتیوپیایی و وابستگان در پایتخت را محکوم کرد. سازمان ملل متحد قومیت آنها را اعلام نکرد.

اتیوپی بیش از یک هفته پیش در تاریخ ۲ نوامبر وضعیت اضطراری اعلام کرد. این به دولت اجازه می‌دهد هر کسی را که مظنون به همکاری با یک گروه تروریستی است بازداشت کند، شهروندان را ملزم به همراه داشتن کارت شناسایی می‌کند، و اجازه بازرسی از خانه‌های شخصی را می‌دهد. پارلمان اتیوپی در ماه مه جبهه آزادیبخش خلق تیگرای را یک گروه تروریستی قلمداد کرد.

XS
SM
MD
LG