لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۲

دولت اکوادور از آسانژ خواست فعالیت سیاسی سایبری را کنار بگذارد


جولیان آسانژ که شهروند استرالیا محسوب می شود از ژوئن ۲۰۱۲ از ترس بازداشت، در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است.
جولیان آسانژ که شهروند استرالیا محسوب می شود از ژوئن ۲۰۱۲ از ترس بازداشت، در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است.

دولت اکوادور که به «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت ویکی لیکس در سفارتش در لندن پناه داده، از وی خواست با احترام به مقررات، از فعالیت سیاسی در جهان سایبری خودداری کند، در غیر این صورت باید سفارت را ترک کند.

دولت اکوادور از آقای آسانژ خواست به جای اظهار نظرها در اینترنت، حمام و آشپزخانه اش را تمیز کند و به گربه اش غذا بدهد.

آسانژ که شهروند استرالیا محسوب می شود، از ژوئن ۲۰۱۲ از ترس بازداشت شدن، در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است. شرط پناه دادن به وی این بوده است که از آنچه فعالیت های سیاسی عنوان می شود، خودداری ورزد و در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکند.

آسانژ به اینترنت دسترسی دارد اما تنها می تواند از امکانات سفارت از جمله تلفن و رایانه، برای مسائل شخصی استفاده کند. وی و کسانی که به دیدارش در سفارت می روند حق ندارند از وسایل و تجهیزات غیرمجاز استفاده کنند.

در ماه مه سفارت اکوادور دسترسی آسانژ به اینترنت را قطع کرد چون به گفته مقام های سفارت، او تعهدنامه دایر بر عدم مداخله در امور سایر کشورها را زیر پانهاده بود.

روزنامه گاردین چاپ لندن که این گزارش را منتشر کرده است، می نویسد سفارت به آسانژ هشدار داده است چنانچه به گربه اش رسیدگی مرتب نکند و غذا ندهد، گربه را به شخص دیگری خواهند سپرد.

کارلوس پاودا، وکیل آسانژ در کیتو پایتخت اکوادور می گوید محدودیت های اخیر بر موکل او مغایر کرامت انسانی و رفتار با یک پناهنده است.

به گزارش گاردین، سفارت اکوادور از پرداخت پول غذا برای آسانژ و دیدارکنندگان وی خودداری می کند و از وی خواسته شده است برای معاینات پزشکی هر سه ماه یک بار، خود او صورت حساب پزشکی را بپردازد. کوتاهی در این موارد موجب لغو مصونیت و اخراج وی از سفارت خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG