لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۸:۱۷

دیده‌بان حقوق بشر خواستار تصویب قانونی برای تامین امنیت زنان ایرانی شد


دیده‌بان حقوق بشر از مقامات رژیم جمهوری اسلامی ایران خواسته است لایحه صیانت، کرامت، و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت را، که حفاظت‌های محدودی را برای نجات‌یافتگان از خشونت خانگی در ایران ارائه می‌دهد، هر چه زودتر اصلاح کنند و آن را در مجلس به رای بگذارند.

دیده‌بان حقوق بشر با این یادآوری که شانزده سال است فعالان و مدافعان حقوق زن برای اصلاح این قانون فعالیت می‌کنند می گوید گرچه بررسی‌های قوه قضاییه به پایان رسیده و لایحه به دولت بازگردانده شده است، اما هیات دولت همچنان از تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ تاکنون در حال بررسی این لایحه بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین از مقامات رژیم خواستار لغو قوانین تبعیض‌آ‌میزی شده است که زنان را در معرض خشونت خانگی قرار می‌دهند.

اعلامیه رفع خشونت علیه زنان که در سال ۱۹۹۳ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید خشونت علیه زنان را به هر صورت و عنوانی که باشد تقبیح و محکوم کرده است .

همین اعلامیه تاکید می کند هر اقدام خشونت آمیز و یا تهدید به آن که زنان را به زور و یا مستبدانه از آزادی محروم کند خشونت جنسیتی محسوب می شود . ایالات متحده همواره و در موارد مختلف نقض حقوق زنان و فشار‌های تبعیض علیه آنها توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران را محکوم و تقبیح کرده است.

XS
SM
MD
LG