لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۴:۲۸

دکتر آنتونی فاوچی: پیشرفت‌های علمی و اراده سیاسی دولت آمریکا موجب تولید سریع واکسن کرونا شد


دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انیستیتو ملی بیماری های عفونی و آلرژی، و عضو ارشد گروه ویژه کاخ سفید در مبارزه با کووید ۱۹، با شرکت در کمیسیون تقویت امنیت بهداشتی آمریکا، وابسته به اندیشکده مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن، تجربیات همه گیری ویروس نوظهور کرونا را بازنگری کرد.

جلسه پایانی سال ۲۰۲۰ کمیسیون تقویت امنیت بهداشتی آمریکا، با سخنرانی استیون موریسون، مدیر گروه سیاست های بهداشتی اندیشکده CSIS / مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، و مقارن با آغاز ایمنسازی عمومی علیه کووید ۱۹ افتتاح شد.

دکتر استیون موریسون، مدیر گروه سیاست­های بهداشتی مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل گفت: رویدادهای سال ۲۰۲۰ در تاریخ مدرن، بیسابقه بوده و برای یافتن واقعه ای نظیر آن می بایست، دستکم ۱۰۲ سال به عقب و زمان پاندمی آنفلوانزا برگشت. خوشبختانه پایان امسال، ترکیب درهم بافته ای از سوگ، ناباوری و امید به آینده است، زیرا در کنار اندوه مرگ صدها هزار نفر، با شروع واکسیناسیون عمومی، خوش بینی واقعی برای پایان این دوره سخت به وجود آمده است.

دکتر آنتونی فاوچی درباره سال ۲۰۲۰ گفت، عالمگیر شدن یک بیماری ویروسی تنفسی، با توجه به شرایط جهان، یک کابوس قابل پیش­بینی بود، اما تولید و توزیع سریع یک واکسن اثربخش و بی خطر، معجزه ای غیر قابل پیش­بینی بود که پیشرفت­های شگرف علمی و اراده سیاسی دولت آمریکا آن را ممکن کرد.

دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انیستیتو ملی بیماری های عفونی و آلرژی آمریکا گفت: ما آموختیم که با غیر معمول ترین ویروسی که تا بحال شناخته شده، روبرو هستیم. ویروسی که ۴۰ درصد از مبتلایان آن هیچ علامتی ندارد، و ۸۰ درصد از آنها که علامت دارند، قابل چشم پوشی است، و بقیه به سرعت با مرگ روبرو می شوند. آموخته مهم دیگر ما، پی بردن به توانایی علم است، که ما را قادر کرد، برای یک ویروس کاملا ناشناس، در کمتر از یکسال واکسن تولید کنیم، حتی صحبت کردن از چنین کاری ۲۰ سال پیش تخیلی بود.

دکتر فاوچی افزود، مهم ترین تجربه ای که در آینده باید بخاطر سپرد، اهمیت سرمایه گذاری در پژوهش های بیومدیکال، و فن آوری های زیستی است. زیرا تنها دلیلی که ما امروز قادر هستیم که جنگ نابرابر با ویروس را، به نفع بشر تغییر دهیم، شناسایی توالی ژن های پروتیین تاج ویروس و تولید آن در آزمایشگاه است.

گزارش از اشکان سلطانی

XS
SM
MD
LG