لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

وزیر خارجه آمریکا: تغییرات اقلیمی تهدیدی برای همه است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۱۰ آبان ماه طی سخنانی در گلاسگو تغییرات اقلیمی را تهدیدی برای همه دانست و خواستار توجه همگان به این امر شد. او گفت تغییرات اقلیمی اقتصاد و امنیت ملی و زیرساخت‌ها را تهدید می‌کند.

آقای بلینکن در بخشی از سخنان خود به گزارش اخیر مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره تغییرات اقلیمی اشاره کرد. در این گزارش آمده است، تغییرات اقلیمی منجر بی‌ثباتی منطقه‌ای می‌شود، بر منابع آب و غذا اثر منفی می‌گذارد، و باعث مهاجرت می‌شود.

او گفت، تغییرات اقلیمی باعث خشکسالی در برخی مناطق و سیل در برخی مناطق دیگر، آتش‌سوزی‌ها طولانی‌تر و مخرب‌تر در طبیعت، و توفان‌های شدیدتر شده است.

او دهه حاضر را «دهه‌ای تعیین‌کننده» خواند که در آن باید برای مبارزه با تغییرات اقلیمی گام برداشت.

آنتونی بلینکن بر نقش جامعه مدنی در مبارزه با تغییرات اقلیمی تاکید کرد و گفت آنها باید مردم را آگاه کنند.

او همچنین گفت، شرکت‌ها هم باید در زمینه مبارزه با تغییرات اقلیمی سرمایه‌گذاری کنند. او تاکید کرد که آینده از آن «اقتصاد سبز» است و شرکت‌هایی که در این زمینه گام بردارند کار درستی انجام می‌دهند و ثمره آن را خواهند دید.

نشست اقلیمی سازمان ملل متحد تحت عنوان «سی‌اُپی۲۶» (یا «کوپ۲۶») که از روز یکشنبه در شهر گلاسگوی اسکاتلند آغاز شده است، از واپسین فرصت‌ها برای به اصطلاح «پیروزی یا شکست» در زمینه نجات سیاره زمین از فاجعه‌بارترین اثرات تغییرات آب و هوایی محسوب می‌شود.

دستیابی به حفظ گرمایش زمین زیر ۱.۵ درجه سانتیگراد که در سال ۲۰۱۵ در کنفرانس پاریس با آن موافقت شد، مستلزم افزایش عملیات فوری سیاسی و دیپلماتیک برای جبران تعهدات پوچ و عدم اقدامات کافی در چند سال گذشته است که سیاست‌های اقلیمی بسیاری از کشورهای جهان را در بر می گیرد.

XS
SM
MD
LG