لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

گزارش از انتخابات هفت کشور جهان


یک رای دهنده در انتخابات روز یکشنبه در تانزانیا
یک رای دهنده در انتخابات روز یکشنبه در تانزانیا

روز یکشنبه در هفت کشور جهان انتخابات پارلمانی یا ریاست جمهوری و یا همه پرسی قانون اساسی برگزار شد.

کنگو

در جمهوری کنگو همه پرسی تغییر قانون اساسی برگزار شد. تغییر قانون اساسی در این کشور به دنیس ساسو نگوسو رئیس جمهوری فعلی اجازه خواهد داد برای دوره دیگری وارد رقابت برای کسب قدرت شود.

با این تغییر ممنوعیت دو دوره ریاست جمهوری و همچنین محدودیت ۷۰ سال سن برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری برداشته خواهد شد. نتایج همه پرسی قرار است در هفته جاری اعلام شود.

تانزانیا

در تانزانیا ، مردم برای انتخاب رئیس جمهوری و همچنین انتخابات پارلمانی رای دادند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا حوزه های رای گیری در روز یکشنبه در دارالسلام، پایتخت، آرام بود. حزب قدیمی حاکم در کنگو موسوم به حزب انقلاب یا سی سی ام ، برای سرعت بخشیدن به توسعه در این کشور و مقابله با نرخ فزاینده فقر تحت فشار است. انتظار می رود برنده انتخابات ریاست جمهوری در سه روز آینده اعلام شود.

ساحل عاج

در ساحل عاج مردم برای انتخاب رئیس جمهوری رای دادند. انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار و چهار سال پس از جنگ داخلی برگزار شد. آلاسان واتارا برای یک دوره دیگر ریاست جمهوری با پاسکال افی انگوسان رقابت می کند. او به عنوان نماینده لوران باگبو، رئیس جمهوری سابق شناخته می شود. انتظار می رود نتایج انتخابات دو روز دیگر اعلام شود.

گواتمالا

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در گواتمالا که روز یکشنبه برگزار شد نشان می دهد جیمی مورالس، کمدین، با کسب نزدیک به ۷۴ درصد آرا از رقیب خود خانم سندرا تورس پیشی گرفته است.

آرژانتین

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در آرژانتین نشان می دهد موریسیو ماکری از حزب محافظه کار با کسب نزدیک به ۳۶ درصد آرا و دانیل سیولی چپ گرا با کسب ۳۵ درصد آرا به دور دوم راه یافتند.

هائیتی

مردم هائیتی برای انتخاب رئیس جمهوری خود به پای صندوق های رای رفتند. به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، گرچه گزارش هایی از نابسامانی و یا حتی حمله به کامیون حامل برگه های رای گیری در منطقه ای در شمال منتشر شده است، این انتخابات در مجموع با نظم و ترتیب پیش رفت. میشل مارتلی، رئیس جمهوری فعلی و خواننده سابق به همراه همسرش آرای خود را به صندوق ریختند.

لهستان

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی در لهستان، حزب محافظه کار "قانون و عدالت" به رهبری یاروسلاو کازینسکی با کسب ۳۹ درصد آرا برنده شد. این حزب اکنون با کسب ۲۴۲ کرسی پارلمان می تواند بدون نیاز به ائتلاف دولت را تشکیل دهد. حزب "سکوی مدنی" که از هشت سال پیش قدرت را در دست داشت، در این انتخابات شکست خورد و توانست با کسب ۲۳ درصد آرا ۱۳۳ کرسی پارلمان را به دست آورد.

XS
SM
MD
LG