لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

حزب لیبرال در انتخابات کانادا پیروز شد


جاستین ترودو، رهبر حزب لیبرال
جاستین ترودو، رهبر حزب لیبرال

با شمارش آرای انتخابات کانادا، حزب لیبرال به پیروزی قاطع رسید و محافظه کاران این کشور بعد از نه سال از قدرت کنار می روند.

رهبر حزب لیبرال، جاستین ترودو نام دارد که ۴۳ ساله و فرزند پیر ترودو، نخست وزیر پیشین کانادا است حدود پانزده سال بطور متناوب نخست وزیر کانادا بود. وی در سالهای ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۴ و همچنین ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۹ و بعد در دهه هشتاد میلادی نخست وزیر این کشور بود. فرزند او، جاستین ترودو در سال ۲۰۱۳ به رهبری حزب لیبرال انتخاب شد.

پیروزی لیبرال ها با افزایش مشارکت مردم کانادا در انتخابات میسر شد. میزان مشارکت از ابتدای دهه نود میلادی بیسابقه بود. حزب لیبرال بر مسایل اقتصادی در این انتخابات تاکید داشت. این حزب پیشنهادهایی برای بازگرداندن رشد اقتصادی به کانادا داشت.

پیروزی حزب لیبرال در انتخابات سراسری کانادا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

جاستین ترودو در اولین سخنرانی بعد از پیروزی حزب لیبرال در مونترال گفت: "دوستان من، ما ترس را با امید شکست دادیم. ما بدبینی را با سخت کوشی شکست دادیم. ما منفی گرایی وسیاست تفرقه انگیز را با یک تصور مثبت که کانادایی ها را با هم متحد می کند، شکست دادیم."

رویترز گزارش داد حزب لیبرال اکثریت پارلمان را بدست آورد و این نقطه عطفی از نظر کسب بیشترین کرسی های مجلس در قیاس بین دو دوره انتخابات است. قبل از این انتخابات، حزب لیبرالبا فاصله زیاد از نظر تعداد کرسی ها سومین حزب در پارلمان بود.

انتظار برای تغییر رفتار دولت آینده کانادا در قبال ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

پیروزی حزب لیبرال کانادا از این جهت اهمیت دارد که آنها در انتخابات سال ۲۰۱۱، تنها ۳۸ از ۳۳۸ کرسی مجلس عوام را کسب کرده بودند اما حال این حزب می گوید حد نصاب ۱۷۰ نماینده برای تشکیل مستقل دولت را دارد.

بر اساس قانون کانادا حزب یا ائتلافی که اکثریت مجلس عوام را داشته باشد، مامور تشکیل کابینه خواهد بود.

جاستین ترودو در کنار همسرش سوفی
جاستین ترودو در کنار همسرش سوفی

شکست محافظه کاران

با پیروزی حزب لیبرال، استیون هارپر و حزب محافظه کار این کشور بعد از نه سال از قدرت کنار می روند. آقای هارپر در بیانیه ای مسولیت شکست حزب محافظه کار را پذیرفته و از سمت رهبری این حزب استعفا داد. او از اعضای رهبری این حزب خواسته تا انتخاب رهبر جدید محافظه کاران، فردی به به عنوان رهبر موقت منصوب کنند.

دو مشخصه ی دولت هارپر، سیاست های سختگیرانه مهاجرتی در داخلی و تغییراتی در سیاست خارجی این کشور بود.

توییتی از آقای ترودو که اشاره به محبوبیت او در میان جامعه مهاجران دارد

دولت استیون هارپر رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران نیز نداشت. در سپتامبر ۲۰۱۲ جان برد، وزیر امور خارجه کانادا با انتشار بیانیه ای، ضمن اعلام تعطیلی سفارت کانادا در تهران، اعلام کرد دیپلمات های ایرانی "عناصر نامطلوب" هستند و آنها را اخراج کرد.

XS
SM
MD
LG