لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

۱۸ روز تا انتخابات؛ آدرس های انتخاباتی رهبر ایران


خامنه ای در دانشگاه امام حسین
خامنه ای در دانشگاه امام حسین
رهبر جمهوری اسلامی ایران از مردم خواست به کسی رای دهند که به گفته او، «برای عزت ملی و الگو كردن جمهوری اسلامی درچشم مستضعفان جهان تلاش کند.»
این اولین سخنرانی آیت الله خامنه ای بعد از تایید صلاحیت ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری است. پیش از این شورای نگهبان برخی چهره های مشهور مانند اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی را رد صلاحیت کرد.

برخی فعالان سیاسی و افراد همچون مراجع مذهبی در قم یا دختر آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی از آیت الله خامنه ای خواسته بودند که صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی را تایید کند.

محمود احمدی نژاد هم اعلام کرده بود از آیت الله خامنه ای درخواست کرده که صلاحیت رحیم مشایی را تایید کند.

آقای خامنه ای روز دوشنبه در جمع دانشجویان و مسئولان دانشگاه امام حسین همچنین گفت: «همواره فرج و مسیر حرکت به سوی آرمانها، در مقابل ما باز بوده است و اگر در مواقعی پیشرفت مناسب نداشتیم به دلیل کوتاهی و سستی خودمان بوده است و نه بن بست بودن راه پیش رو.»

پیش از این از سعید جلیلی به عنوان نامزد مورد نظر آیت الله خامنه ای نام برده می شد. در حالی رهبر جمهوری اسلامی از «ایستادگی مقابل دشمنان» می گوید که سعید جلیلی با شعار «مقاومت» وارد عرصه انتخابات شده است.

قطع فیلم تبلیغاتی عارف
در دومین روز تبلیغات رادیو تلویزیونی نامزدهای انتخابات در ایران، برنامه تبلیغاتی محمد رضا عارف، ناگهان قطع شد.

حسن رسولی، سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف به ایسنا گفت که فیلم این برنامه زودتر در اختیار صدا و سیما قرار گرفت و کمیته نظارت بر تبلیغات نامزدها در صدا و سیما آن را تایید کرد اما در زمان پخش فیلم ناگهان قطع شد.

مسوولان صدا و سیما در اولین واکنش اعلام کردند دلیل قطع فیلم، «اشکالات فنی» بود.

محمد طلوعی، مدیر شبکه ی جهانی جام جم به خبرگزاری ایسنا گفت که «این برنامه به هیچ وجه اصلاح محتوایی نداشته است و همان طور که توضیح داده شد اشکال فنی موجب بروز این مساله شده است.»

محمدرضا عارف، نامزد تنها نزدیک به اصلاح طلبان است که صلاحیت او در انتخابات تایید شد و پیش از این معاون اول محمد خاتمی در دولت دوم او بود.

هرچند مسوولان می گویند قطع برنامه تبلیغاتی عارف بخاطر اشکال فنی بود اما این اقدام زمانی صورت گرفت که آقای عارف در سخنان خود بر استفاده از تجربیات روسای جمهوری سابق همچون هاشمی و محمد خاتمی تاکید کرد.

نامه به احمد شهید درباره «انتخابات غیرآزاد»
اردشیر امیرارجمند، سخنگوی شورای موسوم به «هماهنگی راه سبز» که به میرحسین موسوی نزدیک است، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، از او خواست تا نسبت به آنچه «نقض آشکار، روشمند و فاحش حق بر انتخابات آزاد، رقابتی، سالم و منصفانه در ایران» نامید را پیگیری کند.

به گزارش سایت کلمه، آقای امیر ارجمند نوشت رویه موجود در انتخابات ایران موجب «تشدید محرومیت شهروندان ایرانی از حقوق اقتصادی، اجتماعی و مدنی و سیاسی می شود.»

وی همچنین یادآور شد: «اقتدارگرایان حاکم بر ایران بعد از کودتای انتخاباتی ۲۰۰۹ و سرکوب جنبش اعتراضی مردم ایران، در سال ۲۰۱۲ و با برگزاری انتخاباتی ناسالم، غیررقابتی، نمایشی و فرمایشی در فضایی کامل امنیتی یک بار دیگر حق تعیین سرنوشت مردم را در انتخابات مجلس، نقض کردند. اینک در آستانه برگزاری انتخابات مهم ریاست جمهوری و نیز انتخابات شوراها در گستره کشوری، شاهد مهندسی انتخابات به شکل و گونه ای جدید و وقوع کودتایی دیگر هستیم.»

گرایش مصباح به جلیلی
محمدتقی مصباح یزدی، روحانی محافظه کار ایران که پیشتر از کامران باقری لنکرانی حمایت کرده بود، بعد از یک هفته سکوت، از نامزدی سعید جلیلی حمایت کرد.

باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت در دولت اول احمدی نژاد ناگهان یک روز قبل از اعلام لیست نهایی نامزد ها به نفع جلیلی کناره گیری کرد.

آقای مصباح یزدی درباره سعید جلیلی گفت: «با توجه به تحقیق ها، بررسی ها و مشورت ها، به نظر می رسد که ایشان در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزشهای اسلامی، بیش از حد نصاب را دارد، هرچند ممکن است هرکسی در مسائل فرعی دارای ضعف هایی باشد.»

پیش از این در حاشیه سفر هفته گذشته سعید جلیلی به قم، هرچند او با چند مرجع تقلید دیدار کرد اما بین او و مصباح یزدی دیداری برگزار نشد. خبرگزاری فارس نوشت که قرار است جلیلی و مصباح یزدی، هفته آینده دیدار کنند.

شاید دور دوم
یک نماینده مجلس پیش بینی کرد انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم برود.

محمد دهقان که عضو هیات رییس مجلس شورای اسلامی است به خبرگزاری ایسنا گفت: «این انتخابات انتخاباتی متکثر است که شعور انتخاباتی را بالا خواهد برد، در واقع مردم بهتر می توانند گزینه های خود را انتخاب نمایند که با این تحلیل شاید بتوان گفت که این انتخابات دو مرحله ای برگزار می شود.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس پیش بینی کرد: «ممکن است در مرحله دوم انتخابات رقابت بین کاندیدا ی از جریان اصولگرا و یا اصلاح طلب باشد و یا اینکه رقابتی بین اصولگرایان برقرار شود، البته به نظر من این احتمال که در مرحله دوم انتخابات رقابت بین دو کاندید ای اصولگرا کشیده شود بیشتر است.»

یک نظرسنجی: قالیباف، جلیلی و ولایتی
رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی گفت که نظرسنجی ها نشان می دهد که قالیباف، جلیلی و ولایتی کاندیدا های مطرح در میدان رقابت انتخاباتی به شمار می آیند.

به گزارش ایسنا، سید حسین نقوی حسینی به نهاد برگزار کننده این نظرسنجی ها اشاره نکرد. معمولا در آستانه انتخابات برخی نهادهای امنیتی و نظامی نظرسنجی هایی بگرزار می کنند.

سه نامزدی که آقای نقوی به آنها اشاره کرد از چهره های محافظه کار نزدیک به آیت الله خامنه ای هستند.
XS
SM
MD
LG