لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۰

۲۰ روز تا انتخابات؛ نامزدها در تلویزیون


محسن رضایی، در اولین برنامه تبلیغاتی تلویزیون دولتی ایران
محسن رضایی، در اولین برنامه تبلیغاتی تلویزیون دولتی ایران
از روز شنبه ۴ خرداد تبلیغات نامزدهای انتخابات در تلویزیون دولتی ایران آغاز شد.
بر اساس برنامه ای که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده هر نامزد چند برنامه در تلویزیون و رادیو جمهوری اسلامی خواهد داشت.

بنا بر اعلام مسولان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، امسال بین نامزدهای انتخابات مناظره برگزار نخواهد شد.

چهارسال پیش، مناظره تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات با استقبال بینندگان همراه شد اما در آن برنامه ها، برخی نامزدها علیه دیگران دست به افشاگری زدند.
محسن رضایی اولین نامزدی بود که در اولین بخش برنامه های تبلیغات نامزدها حاضر شد.

روز جمعه برای حضور نامزدها در انتخابات قرعه کشی شده بود.

اعتراض ها به رد هاشمی
با اینکه به نظر می رسد رهبر جمهوری اسلامی دخالتی در تایید صلاحیت نامزدها نداشته باشد، اما همچنان برخی مقام های مذهبی و سیاسی به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی اعتراض دارند.

به گزارش سایت جرس نزدیک به مخالفان دولت، عبدالکریم موسوی اردبیلی از مسولان سابق جمهوری اسلامی ایران در نامه ای از رد صلاحیت هاشمی گله کرد.

همچنین اسدالله بیات زنجانی از مراجع نزدیک به اصلاح طلبان در نامه ای به هاشمی رفسنجانی نوشت که «تلاش استصوابی آقایان با مبانی فقهی و حقوقی سازگار نیست.»

در روزهای گذشته برخی دیگر از چهره های مهم در ایران به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی اعتراض کرده بودند از جمله زهرا مصطفوی، دختر آیت الله خمینی در نامه ای از آقای خامنه ای خواست که صلاحیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تایید کند.

مسیح مهاجری، مدیر مسوول روزنامه جمهوری اسلامی که ارگان محافظه کاران تلقی می شود هم در سرمقاله ای در این روزنامه نوشت که هاشمي واجد صلاحيت ترين فرد براي رئيس جمهور شدن است.

سال ۸۴ آیت الله خامنه ای در نامه ای از شورای نگهبان خواست که صلاحیت دو نامزد را تایید کند اما به نظر می رسد آیت الله خامنه ای تمایلی به پاسخ به این درخواست های امسال برای تایید صلاحیت هاشمی ندارد چون از روز شنبه تبلیغ نامزد ها آغاز شده است.

هاشمی رفسنجانی روز شنبه در دیداری گفت «تا جایی که مکلف به صبر و بردباری باشم، تحمل می کنم.»

انتخابات غیر منصفانه
نحوه بررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان علاوه بر داخل ایران، اعتراض بین المللی را به همراه داشته است.

نهاد بین المللی دیده بان حقوق بشر اعلام کرد نقض های جدی در انتخابات ایران دیده می شود.

همچنین جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم با اشاره به رد صلاحیت ها توسط شورای نگهبان، انتخابات ایران را «غیرشفاف» نامید.

همزمان شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳، اعلام کرده انتخابات در ایران آزاد، سالم و عادلانه نیست.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات قبل هنوز در بازداشت خانگی هستند. محمد خاتمی رییس جمهوری سابق که امکان نامزدی نیافت و اکبر هاشمی رفسنجانی هم که نامزد شد، شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد.

سکوت احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد هنوز واکنش چندانی به رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی نشان نداده است. پیش از این منابع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بودند که اگر رحیم مشایی رد صلاحیت شود، شاید احمدی نژاد واکنش تندی نشان دهد.

رییس جمهوری ایران که ناراحتی خود را تاکنون بروز داده، پیش از این تنها گفت که از طریق رهبر پیگیر تایید صلاحیت مشایی است.

روز شنبه در حاشیه یک سفر استانی دیگر، احمدی نژاد تنها به گفتن این جمله که «نمی شود کشور مال عده ای خاص باشد» بسنده کرد.

علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای احمدی نژاد عصر شنبه گفت «با صبوری منتظر ورود چهره اصلی به صحنه انتخابات هستیم.»

فقط هاشمی یا خاتمی
گروهی بنام ستاد جوانان اصلاح طلب که پیش از این از نامزدی محمد خاتمی حمایت می کردند و با نامزدی هاشمی رفسنجانی از او حمایت کردند، روز شنبه در بیانیه ای اعلام کردند که در انتخابات پیش رو از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد.

در روزهای اخیر برخی گروه های اصلاح طلب ابراز تمایل کرده بودند که بعد از رد صلاحیت نامزد های این طیف، آنها از محمد رضا عارف معاون دولت خاتمی یا حسن روحانی حمایت کنند اما این تشکل موسوم به ستاد جوانان اصلاح طلب در بیانیه شان با اشاره به تعطیلی ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی ، اعلام کرده اند:«از آنجا که ستاد ملی جوانان اصلاح طلب نیز نامزد دیگری در انتخابات پیش رو ندارد، فعالیت های ستادی خود را در حال حاضر متوقف می کنیم.»

نامزدها
محسن رضایی در تبریز گفت «ماجراجویی و انفعال هر دو، به ضرر کشور است.» او ادعا کرد «آمریکا را بر سر دوراهی می گذارم.»

محمدرضا عارف، نامزد انتخابات نیز اعلام کرد «برای محافظت از آرای مردم از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم.»
وی افزود:«ثبات و امنیت ملی را فدای منافع کوتاه مدت سیاسی نخواهم کرد.»

حسن روحانی هم در جمع حامیان خود مدعی شد: «یأس و ناامیدی پیام خطرناکی است که از سوی دشمنان انقلاب صادر می شود و باید نسبت به آن هوشیار بود.»

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات جمعه عصر گفت: «سوءمدیریت کشور را فلج کرده است.» وی در خرمشهر افزود: «کشوری است که امکانات عظیم و منابع عمرانی زیادی دارد اما سوءمدیریت، نارسایی ها و دور شدن از فرهنگ دفاع مقدس ما را بسیار عقب انداخته است.»
XS
SM
MD
LG