لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

۱۲ روز تا انتخابات؛ تنش در جماران


حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری
حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری
حضور حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری و حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در منطقه جماران، حساسیت و برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی را به همراه داشته است.

روز شنبه حسن روحانی در آستانه سالمرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی در محله جماران تهران، محل زندگی آیت الله خمینی حضور یافت. به گزارش سایت کلمه، در این مراسم برخی از حاضران شعارهایی در حمایت از موسوی و کروبی سر دادند.

حسن روحانی هم در سخنانی به فضای امنیتی در ایران اشاره کرد و اعلام کرد که باید این فضای امنیتی شکسته شود.

روحانی همچنین گفت: «یک کلمه به ‍صورت مبهم بگویم، امسال یعنی سال ۹۲ مثل سال ۸۸ نخواهد شد. شما را از صندوق رأی دور نکنند و همه پای صندوق ها حاضر شویم و انشاالله پیروزی را به حول و قوه الهی شاهد خواهیم بود.»

سایت کلمه گزارش داده در حاشیه برگزاری این مراسم، در خیابان اصلی تعداد زیادی ماموران امنیتی و نظامی صف کشیده بودند.

به گفته شاهدان عینی برخی از حاضران در این مراسم از سوی ماموران بازداشت شدند.

بعد از تنش در این مراسم، ستاد انتخاباتی حسن روحانی، در بیانیه ای هرگونه رفتار هنجارشکنانه و خیابانی را محکوم کرد.

همچنین محمدرضا عارف دیگر نامزد نزدیک به اصلاح طلبان در بیانیه ای نسبت به برخورد های صورت گرفته در حاشیه سخنرانی روحانی ابراز تاسف کرد.

در روزهای اخیر برخی فعالان سیاسی نزدیک به هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان در شهرستانها بازداشت شده اند از جمله ضیاالدین رضا توفیقی، رضا عسکری ، قاسم یزدانی و عسکر عرفانی زاده که در استان کهکیلویه و بویر احمد بازداشت شده اند.

از فتنه گران نگویید
برخی مسوولان جمهوری اسلامی از اینکه محمدرضا عارف و حسن روحانی، دو نامزد انتخابات از مسوولان سابق چون موسوی و خاتمی یاد می کنند، گله مند هستند.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران در واکنش به حوادث شنبه شب در سخنرانی حسن روحانی گفت: « اگر کاندیداها پیرو فتنه ۸۸ باشند، پلیس با آن ها برخورد می کند.»

مقام های جمهوری اسلامی به اعتراضات بعد از انتخابات سال ۸۸، فتنه می گویند.
فرمانده نیروی انتظامی ایران تاکید کرد: «یکی از تعهدات کاندیدا این است که نباید پیرو فتنه ۸۸ باشند و اگر افرادی بخواهند از این فضا سوءاستفاده کنند، نیروی انتظامی با افرادی که رفتار ضدانقلابی داشته باشند، برابر قانون برخورد کند.»

در همین رابطه، احمد علم الهدی٬ عضو مجلس خبرگان گفته است نامزدهای انتخابات نباید «برای جلب رای برخی از افراد ضد انقلاب و لائیک، از فتنه گران تعریف کنند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، این روحانی نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی از اینکه محمدرضا عارف و حسن روحانی نام موسوی و محمد خاتمی را در سخنانشان ذکر کردند، ناراحت شده است.

رهبران مخالف دولت از چهارسال پیش به نتیجه انتخابات اعتراض کردند و بیش از دو سال است که در بازداشت خانگی بسر می برند.

۱۵۰ نماینده حامی قالیباف
رییس ستاد انتخاباتی شهردار تهران می گوید حدود ۱۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای از محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند.

حمایت این نمایندگان از قالیباف در حالیست که در روزهای گذشته اغلب نهادی های حکومتی از نامزدی سعید جلیلی حمایت می کردند. با این حال، قاسم سلیمانی، رییس سپاه قدس، از محمدباقر قالیباف حمایت کرده است.

با اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فعالیت سیاسی منع شده اما اغلب فرماندهان و مقام های آن از جلیلی یا قالیباف حمایت می کنند و برخی از آنها هم از محسن رضایی، رییس سابق سپاه حمایت می کنند.

شکست ائتلاف پیشرفت
غلامعلی حداد عادل یکی از سه عضو ائتلاف موسوم به پیشرفت می گوید «دیگر ضرورتی برای ائتلاف وجود ندارد.»

او به همراه علی اکبر ولایتی و محمد باقر قالیباف خوش بین بودند در نهایت یک نفر را از بین خود به عنوان نامزد نهایی انتخابات معرفی کنند اما رایزنی ها نتیجه نداده و هر سه نامزد در انتخابات حضور خواهند داشت.

پیش از این ولایتی گفته بود نامزد نهایی این ائتلاف با نظر بیت رهبری، تعیین خواهدشد اما به نظر می رسد تلاش ها به نتیجه ای نرسیده است. قالیباف و ولایتی حاضر نشده اند به نفع دیگری کنار بروند.

تردید اصلاح طلبان
در میان اصلاح طلبان هم برای حمایت از محمدرضا عارف و حسن روحانی تردید های اساسی وجود دارد. پیش از این، محمد خاتمی یا اکبر هاشمی رفسنجانی گزینه های این طیف برای انتخابات بودند اما خاتمی نامزد نشد و هاشمی رفسنجانی هم از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

محمد علی نجفی از چهره های اصلاح طلب اعلام کرده است او سخنگوی ائتلاف بین محمدرضا عارف و حسن روحانی است.

به گفته آقای نجفی، تا روز شنبه، نتیجه این ائتلاف اعلام می شود.

در روزهای اخیر از احتمال توافق این دو نامزد خبرهایی شنیده شد با این حال برخی اصلاح طلبان مثل مسعود پزشکیان وزیر بهداشت دولت خاتمی و نماینده فعلی مجلس می گویند: «اصلاح طلبان عارف، غرضی و روحانی را نامزد خود نمی دانند.»

همچنین شورایی موسوم به شورای مشاوران سید محمدخاتمی در اطلاعیه ای از روحانی و عارف خواسته با «پای نهادن در مسیر همکاری و ائتلاف برای ایجاد جبهه ای متحد و هماهنگ از دلسوزان ایران کمک کنند.»

احمدی نژاد نیست، مناظره برگزار کنید
علی مطهری، نماینده مجلس در یادداشتی که برای روزنامه شرق نوشت، از نحوه برگزاری مناظره انتخابات ریاست جمهوری که روز جمعه ۱۰ خرداد برگزار شد انتقاد کرد.

او نوشت: «هدف از مناظره در تبلیغات انتخابات این است که مردم، اصلح را از صالح تشخیص دهند، وقتی این هدف برآورده نشود، نقض غرض شده و برگزار نشدن آن اولی است.»

مطهری پیشنهاد کرد: «امید است صداوسیما اشکالات وارد به مناظره گذشته را رفع کند و یا از خیر آن بگذرد. البته مارگزیده از ریسمان سفید و سیاه می‌ترسد. صداوسیما هم پس از مناظرات سال ۸۸ از برگزاری مناظره به صورت طبیعی هراس دارد، ولی این هراس موجه نیست، چون کاندیدایی با ویژگی خاص آقای احمدی‌نژاد در میان کاندیداها وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنم برای جذاب‌شدن مناظره‌ها بین افرادی که به طور نسبی بیشترین فاصله را با هم دارند، مناظره برگزار شود، مثلا بین آقای روحانی و آقای جلیلی، بین آقای حداد و آقای عارف، بین آقای رضایی و قالیباف، بین آقای ولایتی و آقای غرضی. »

نامزدها:
علی اکبر ولایتی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران می گوید «اقتصاد ایران تب شدید ۴۰ درجه ای دارد.»

آقای ولایتی در گفتگو با رادیو دولتی ایران همچنین به تورم بالا در کشور اشاره کرد و گفت اقتصاد مریض ایران تب شدید 40 درجه ای دارد و باید ابتدا این تب را پائین آورد و بعد به معالجه ریشه ای پرداخت. به گفته این نامزد انتخابات، «افزایش سن ازدواج نامطلوب است، وقتی افراد به سن ازدواج می رسند، به دلیل اقتصاد و عدم اشتغال نمی توانند ازدواج کنند.»

علی اکبر ولایتی که از محافظه کاران حامی دولت محسوب می شود به نقش دولت احمدی نژاد در ایجاد این تورم و گرانی اشاره ای نکرد.

محمدباقر قالیباف دیگر نامزد انتخابات هم گفت: «کشوری که می‌خواهد استقلال پیدا کند، باید تولید، ثروت و منزلت را سرلوحه کار خود قرار دهد.

به گزارش ایسنا، قالیباف همچنین اعلام کرد: «دولت باید بداند که در کدام حوزه‌ها نباید فضولی کند و در کدام حوزه‌ها نیز باید ثابت قدم باشد. دولت باید کوچک و چابک باشد و نباید دایناسوری عمل کند زیرا به طور حتم منقرض می‌شود.»

او همچنین در ارومیه گفت: «مشکل دریاچه ارومیه حاصل سوء تدبیرها در حوزه مدیریت آب است.»

محمدرضا عارف، نامزد انتخابات ضمن حضور در بازار تهران گفت: «چون قانون خوب اجرا نمی شود، فروشنده و خریدار دائما ضرر می دهند.»

به گزارش ایسنا، عارف در میان شعارهای طرفداران خود مانند «اصلاحات اصلاحات حمایتت می کنیم»، «سلام بر عارف، درود بر خاتمی» و «اصلاح طلب می میرد ذلت نمی پذیرد» در بازار حضور پیدا کرد.

سعید جلیلی که در کرمان به سر می برد، گفت «دولت نباید مانع مردم در زمینه اقتصادی باشد...سود دلالان چند برابر سود کشاورزان است.»

جلیلی تاکید کرد: «سودی که دلالان کسب می کنند، چند برابر سود کشاورزان است. این نشان می دهد که نظام اقتصادی ما نظام سالمی نیست و این وظیفه دولت است که این مشکلات را رفع کند.»
XS
SM
MD
LG