لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

ثبت بیش از هزار شکایت انتخاباتی در افغانستان


نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی
نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی
به گزاری بخش افغانستان صدای آمریکا کمیسیون شکایات انتخاباتی از رسیدن بیش از ۱۲۰۰ شکایت، در روز رای دهی از سرتاسر افغانستان به آن کمیسیون خبرداد.

نادرمحسنی، سخنگوی آن کمیسیون در یک نشست خبری در روز یکشنبه گفت که ۱۱۰۷ مورد شکایت از طریق تلفن به کمیسیون اطلاع داده شده و ۱۶۲ مورد دیگر به شکل رسمی و با اسناد به دست آنان رسیده است.

به گفته آقای محسنی، کمبود حوزه های رای دهی، تمام شدن برگه های رای دهی در برخی از مراکز، تشویق رای دهندگان از سوی ناظران و نمایندگان برخی از نامزدها و همچنین کارمندان کمیسیون انتخابات به نفع یک نامزد خاص، در فهرست این شکایات درج شده است.

آقای محسنی اضافه کرد که بازنشدن مراکز در وقت معین، برخورد نادرست برخی از کارمندان کمیسیون انتخابات، بی نظمی در برخی از مراکز، پرشدن صندوقها توسط افراد غیر مسوول به نفع یک نامزد در بعضی مناطق و نبود فرم شکایات در برخی از حوزه ها از موارد عمده شکایات رسیده است.


آقای محسنی گفت که مردم و نامزدان می توانند از ساعت ۱۲ شب یکشنبه الی ساعت ۱۲ شب دوشنبه شکایاتی که درمورد تخطی و تقلب دارند، همراه با اسناد به آن کمیسیون بفرستند.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت بعد از زمان تعیین شده که ۴۸ ساعت را در بر می گیرد کسی حق درج شکایت در مورد روز رای دهی را نداشته و کمسیون روند بررسی روی شکایات را آغاز میکند.

آقای محسنی به مردم اطمینان داد که به رای آنها احترام گذاشته میشود وشکایات با بیطرفی کامل از سوی کمیسیون بررسی وبا متخلفین برخورد قانونی صورت میگیرد.

تکمیل شمارش آرا در ۳۳ ولایت

در این حال، کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که شمارش آرا در ۳۳ ولایت افغانستان تکمیل شده است.

نورمحمد نور سخنگوی آن کمیسیون به صدای آمریکا گفت گزارشاتی که تا ساعت ۱۰ شب روز یکشنبه به آن کمیسیون رسیده حاکی از تکمیل شمارش آرا در ۳۳ ولایت بوده و شمارش دو سه حوزه یک ولایت به سبب مشکلات امنیتی باقی مانده است.

آقای نور از آن ولایت نام نبرد ولی ابرازامیدواری کرد که کار شمارش در حال تکمیل باشد.

به گفتۀ سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان، آنان مصمم هستند تا صندوقها و مواد اساسی رای دهی را به مرکز انتقال دهند.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که بیش از هفت میلیون افغان در روند رای دهی شرکت کرده است.

آقای نور می گوید که کمیسیون نمی تواند تقلب و تخطی در رای گیری را انکار کند اما تاکید کرد که روند انتخابات به خوبی پیش رفت.

پیش از آغاز روند رای دهی، گمانه زنی های مبنی بر احتمال رسیدن به دور دوم انتخابات به گوش می رسید. آقای نور می گوید که هنوز خیلی وقت است در این رابطه ابراز نظر کرد اما در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، کمیسیون مستقل انتخابات آماده است در زمان معین دور دوم انتخابات را راه اندازی کند.
XS
SM
MD
LG