لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۷

انفجار کامیون حامل صندوق های رای افغانستان


انفجار بمب کنار جاده ای در افغانستان کامیون حامل هشت صندوق رای را ویران کرد و سه نفر را به کشتن داد.

انفجار روز یکشنبه در ولایت شمالی قندوز یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت هفت میلیونی مردم آن کشور برای انتخاب جانشین حامد کرزی صورت گرفت. پلیس گفت کامیون فوق حامل هشت صندوق رای از حوزه های اخذ رای به شهر قندوز بود.

سه شخصی که در انفجار جان باختند، راننده، یک مامور پلیس و یک عضو کمیسیون انتخابات مستقل کشور بودند.

مقامات افغانستان رای گیری روز یکشنبه را تقریبا بی خشونت و عاری از حملات عمده توصیف کردند. هرچند در جریان بمب گذاری های پراکنده، راکت پرانی و درگیری های مسلحانه در سطح افغانستان حدود ۲۰ نفر کشته شدند.

یکی از اعضای پارلمان افغانستان گفت انتخابات پاسخی بود به طالبان که با رای گیری مخالفت کرده بود.
شکریه باراکزی گفت: «مشارکت مردم، زنان و مردان در انتخابات با وجود هوای بد و شرایط امنیتی سنگین، سیلی محکمی بود به صورد دشمنان افغانستان و مشتی محکم بر دهان کسانی که می گویند افغانستان آماده دمکراسی نیست.»

حامد کرزی که طبق قانون اساسی نمی توانست برای بار سوم در انتخابات رقابت کند، از شهروندان کشورش به خاطر شجاعت در مقابل تهدیدهای طالبان سپاسگزاری کرد و گفت انتخابات، افغانستان را «سربلند و موفق» کرد.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه در افغانستان آنقدر پرشور بود که برخی حوزه ها برگه رای کم آوردند.

به خاطر تهدیدهای طالبان مبنی بر ایجاد اختلال در روند رای گیری، تمهیدات امنیتی گسترده بود. بیش از ۶۲۰۰ حوزه رای گیری فعالیت می کردند اما شماری از حوزه های نیز به دلایل امنیتی تعطیل شدند.

باراک اوباما با صدور بیانیه ای شرکت شهروندان افغان در «انتخابات تاریخی» آن کشور را تبریک گفت و از یاد و خاطره آمریکایی هایی که جان خودشان را در راه ایجاد رویدادهایی چون انتخابات در افغانستان فدا کردند، گرامی داشت. او گفت انتخابات برای آینده دمکراتیک افغانستان و ادامه حمایت های بین المللی، نقشی حیاتی داشت.

نتایج اولیه قرار است تا آخر ماه جاری میلادی اعلام شود و نتایج نهایی نیمه ماه مه اعلام خواهد شد. اگر هیچ یک از هشت کاندیدا بیش از نیمی از آرای انتخاباتی را کسب نکند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود.

از بین هشت کاندیدا، سه نفر پیشتاز هستند: اشرف غنی، وزیر سابق اقتصاد و دارایی و کارمند بانک جهانی، زلمای رسول، وزیر خارجه سابق و عبدالله عبدالله، دیگر وزیر خارجه سابق. حامد کرزی از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ تاکنون در مسند قدرت بوده است.
XS
SM
MD
LG