لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

رای گیری انتخاباتی در افغانستان به پایان رسید


حوزه های رای گیری افغانستان در روز شنبه صحنه حضور پرشمار و قدرتمند مردمی بود که می خواستند آرایشان را به صندوق ها بیاندازند.

میزان مشارکت در اولین روند انتقال دمکراتیک قدرت در افغانستان آنقدر زیاد بود که برخی حوزه ها برگه رای کم آوردند.

طالبان پیشتر تهدید کرده بود که در روند رای گیری اختلال ایجاد می کند و مردم را به ماندن در خانه ها ترغیب کرده بود به همین دلیل تمهیدات امنیتی گسترده ای در سرتاسر افغانستان برقرار شد. به نظر می رسد که رای گیری بدون اشکال و خشونت پیش رفت.

جان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، مردم افغانستان را به خاطر حضور فعال در انتخابات، علی رغم تهدیدهای شورشیان، ستود.

انتخابات اخیر در افغانستان نقطه عطفی در تاریخ سیاسی آن کشور و آینده اقتصادی آن به شمار می رود، همچنین آزمایشی است برای محک زدن اراده مردم و طالبان.

در انتخابات هشت نامزد رقابت می کنند که سه تن از آنان پیشتاز هستند: اشرف غنی، وزیر سابق اقتصاد و از کارمندان بانک جهانی، زلمای رسول، وزیر خارجه سابق، و عبدالله عبدلله، دیگر وزیر خارجه سابق.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۱۱ در مسند قدرت بود، طبق قانون اساسی آن کشور اجازه شرکت در رقابت برای بار سوم را نداشت.

نتایج اولیه قرار است پیش از پایان ماه جاری میلادی اعلام شود. نتیجه قطعی و نهایی نیز ۱۴ مه اعلام خواهد شد. اگر هیچ یک از هشت کاندیدای شرکت کننده بیش از نیمی از آرا را کسب نکنند، رای گیری به دور دوم کشیده خواهد شد.

رای گیری در کابل
صدها زن افغان برقع پوش یا با لباس غیرسنتی از تمامی اقشار جامعه سر حوزه های رای گیری حاضر شدند تا به رئیس جمهور منتخبشان رای دهند.

رای دهندگان علی رغم هوای سرد و تهدیدهای طالبان، پس از عبور از مراحل بازرسی بدنی می توانستند وارد حوزه های رای گیری شوند تا برای کمک به ایجاد صلح و آرامش به کشورشان پس از سال ها جنگ، مشارکت کنند.

با این حال طالبان ادعا کرده که ۲۴۸ حمله را در جریان روند رای گیری ترتیب داده است. این گروه عمدتا درباره اقداماتش مبالغه می کند.

ژنرال ایوب معاون وزارت کشور افغانستان گفت که بعد از ظهر یک بمب گذار انتحاری که قصد داشت وارد یک حوزه رای در ولایت فاریاب شود، دستگیر کرد. در جریان یک حمله دیگر در شرق ولایت لوگر نیز دو تن کشته و یک نفر مجروح شد. پیشتر نیز انفجاری در شهر جلال آباد در شرق افغانستان رخ داد که به کسی آسیب نزد. همچنین درگیری های در ولایت مرکزی اروزگان یک نفر را به کشتن داد.

میزان مشارکت
ناظران میزان مشارکت را در سرتاسر کشور خوب ارزیابی کرده و گفته اند که در مناطق تحت کنترل طالبان در قندها، میزان مشارکت بسیار بالا بود. اشرف غنی، یکی از سه کاندیدای پیشرو در انتخابات تبلیغات گسترده ای را در ویالت های جنوبی داشت که برای سالها صحنه درگیری علیه طالبان بود. آقای رسول نیز در جنوب افغانستان پایگاه مردمی محکمی دارد. عبدالله عبدالله در مناطق مختلف افغانستان طرفدارانی دارد.

ناظران منتخب کاندیداها، مقامات انتخاباتی دولتی و همچنین ناظران مستقل محلی در حوزه های اخذ رای بر سلامت روند رای گیری نظارت داشتند.
به گفته وزارت کشور افغانستان، شش نفر روز شنبه هنگامی که تلاش می کردند در صندوق ها دستکاری کنند بازداشت شدند. پنج نفر دیگر نیز در ولایت شرقی خست با هزار شناسنامه دستگیر شدند.
XS
SM
MD
LG