لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۲

۳۷ روز به انتخابات: روز دوم ثبت نام


در دومین روز ثبت نام، چهره مشهوری ثبت نام نکرد
در دومین روز ثبت نام، چهره مشهوری ثبت نام نکرد
روز چهارشنبه، دومین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بود که براساس اعلام مسولان وزارت کشور ایران، تعداد نامزدهای ثبت نام شده، از عدد صد عبور کرد. روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت چهره چندان مشهوری ثبت نام نکرد.

حسن سبحانی نماینده دوره های پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه اعلام نامزدی کرد.

وی که استاد اقتصاد در دانشگاه است، اعلام کرد «من ۳۷ میلیون و ۵۰۰هزار تومان در این مسیر خرج می کنم و به نظرم بیش از این ضرورتی ندارد؛ چراکه قائل به حاکمیت پول و سرمایه نیستم.»

محمود مظفر٬ رئیس سازمان امداد و نجات ایران هم روز چهارشنبه به عنوان نامزد در انتخابات ثبت نام کرد و گفت: «امروز روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است و من به همین دلیل ثبت نام کردم.» آقای مظفر به خبرگزاری فارس گفت: «هاشمی را در کابینه ام نمی گذارم.»

همچنین، «راضیه امیدوار» به عنوان اولین زن در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. وی که ۴۶ ساله است، چهره گمنامی است و به سوالات سیاسی خبرنگاران پاسخ نداد و گفت برنامه هایی برای مهار گرانی ها دارد.


پسرفت و پیشرفت هسته ای
علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از مواضع حسن روحانی دبیر سابق این شورا و نامزد این دوره انتخابات انتقاد کرد. آقای باقری مذاکرات گذشته با غرب در زمان روحانی را «پسرفت هسته ای» نامید و مدعی شد آنها «اروپایی ها را گستاخ کردند و حالا طلبکار شده اند.»

اشاره باقری به مواضع حسن روحانی است که در روزهای اخیر از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران انتقاد کرده بود.

تردید بر سر نامزدی هاشمی رفسنجانی
هنوز مشخص نیست اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات حضور می یابد. هرچند محمد خاتمی روز سه شنبه از حضور او در انتخابات اظهار خوشحالی کرد اما روز چهارشنبه، همسر هاشمی به خبرگزاری فارس گفت که هاشمی کاندیدا نمی شود.
عفت مرعشی گفت: «انتخاباتي وجود ندارد، مگر براي اينها کاري دارد که راي ها را عوض کنند.»

اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از این اعلام کرده بود در صورت موافقت رهبر جمهوری اسلامی در انتخابات نامزد می شود.
حامیان آیت الله خامنه ای با نامزدی او موافق نیستند. روز گذشته حدود ۱۰۰ نماینده در نامه ای به مواضع اخیر هاشمی اعتراض کردند. هاشمی پیش از این گفت که با اسراییل سر جنگ نداریم و خواستار انتخابات آزاد شده بود.

نامزدها
محسن رضایی در ملایر گفت که «اقتصاد ایران دیگر تحمل وعده های غیرمنطقی را ندارد.» او در یک سخنرانی دیگر اعلام کرد « اگر آدمها سر جای خود باشند ۵۰ درصد از مشکلات جامعه حل می شود.»

اکبر ولایتی، که هنوز در انتخابات ثبت نام نکرده، در تبریز گفت که «مساله مذاکرات هسته ای در دولت آینده حل خواهد شد.»

مصطفی کواکبیان، نامزد انتخابات که خود را به اصلاح طلبان نزدیک می داند گفت: «اصلاح طلبان باید به یک اجماع کلی برسند و نباید تجربه تلخ سال ۸۴ تکرار شود.» اشاره او به تعداد نامزدهای اصلاح طلبان بود که هیچکدام در نهایت به دور دوم نرفت. آقای کواکبیان انتظار دارد اصلاح طلبان بر روی او توافق کنند در حالیکه پایگاه چندانی میان اصلاح طلبان ندارد.
XS
SM
MD
LG