لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

مرسی تعهد کرد دولتی فراگیر تشکیل دهد


محمد مرسی رئیس جمهوری منتخب مصر یک روز پس از اعلام پیروزی وی، فعالیت برای تشکیل کابینه اش را آغازکرده است. آقای مرسی که نخستین رئیس جمهوری انتخابی در تاریخ مصر است تعهد کرده که دولتی فراگیر تشکیل دهد.

آقای مرسی درصدد تشکیل کابینه ای غیر نظامی است و قول داده است معاونانی برگزیند که گروههای متفاوت کشور را نمایندگی کنند.

رئیس جمهوری منتخب اسلامگرا با تکلیف سختی در التیام بخشیدن به گروههای مختلف و متقاعد کردن همه مصری ها، ازجمله اقلیتهای دینی و زنان، روبروست؛ که نشان دهد منافع همه متساویاً مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

هنوز این پرسش باقی است که میزان اختیارات رئیس جمهوری چه حد است. زیرا به رغم قول انتقال قدرت به رئیس حمهوری منتخب تا پایان این ماه، شورای عالی نظامی مصر گامهایی برای حذف و کاهش بسیاری از اختیارات ریاست جمهوری برداشته است.
این شورا قدرت اجرایی و کلیدی و نیز کنترل بر امور پارلمانی را برای خود محفوظ نگهداشته است. شورا همچنین اوائل این ماه پارلمان را منحل کرده است.

اخوان المسلمین اعمال شورای نظامی را رد کرده است. مبارزه برای قدرت میان ژنرالها و اسلامگراها بالا گرفته است و حامیان آقای مرسی گفته اند در میدان تحریر باقی خواهند ماند تا اختیارات ریاست جمهوری و پارلمان ابقا گردد.

آقای مرسی علاوه بر تشکیل دولت فراگیر مبتنی بر وحدت ملی، تعهد کرده است قراردادهای بین المللی کشور را مراعات و اجرا کند. از جمله این قراردادها پیمان صلح با اسرائیل در سال ۱۹۷۹ است. مصر نخستین کشور عربی بود که وارد مذاکرات صلح با اسرائیل شد و اخوان المسلمین سابقه طولانی در انتقاد از این پیمان دارند.

روز دوشنبه خبرگزاری فارس در ایران از آقای مرسی نقل کرد که گفته است روابط نزدیک با تهران یک «موازنه استراتژیک» درمنطقه ایجاد می کند. اما ساعاتی بعد خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) این خبر را به نقل از سخنگوی محمد مرسی تکذیب کرد. ایرانو مصر از سال ۱۹۸۰ روابط دیپلماتیک ندارند.


XS
SM
MD
LG