لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

هشدار شورای نظامی مصر به مرسی و شفیق


شورای نظامی حاکم مصر دو نامزد ریاست جمهوری را متهم کرده است که با اعلام زودرس پیروزی به تنش دامن می زنند.

در حالی که هزاران نفر از شب قبل در میدان تحریر قاهره جمع شده اند، و ضمن محکومیت «قدرت طلبی» شورای عالی نظامی، می خواهند نتایج اتتخابات هفته گذشته منتشر شود، شورای عالی نیروهای مسلح روز جمعه در بیانیه ای انتشار پیش از موقع نتایج غیر رسمی را «غیر قابل توجیه» خواند و آن را علت اصلی «تفرقه و سردرگمی» حاکم بر فضای سیاسی توصیف کرد. این شورا هشدار داد با هر کوششی برای «صدمه زدن به مصالح عمومی و خصوصی» برخورد خواهد کرد.

محمد مرسی کاندیدای اخوان المسلین و احمد شفیق نخست وزیر سابق هر دو مدعی پیروزی شده اند. مقامات اخوان المسلمین نسبت به رویاروئی بین مردم و ارتش، در صورتی که مرسی برنده اعلام نشود هشدار داده اند. طرفداران شفیق نیز تهدید مشابهی کرده اند اگر کاندیدای آنها بازنده اعلام شود واکنش نشان خواهند داد.

کمیسیون انتخابات مصر اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را، که قرار بود روز پنجشنبه منتشر شود، به تاخیر انداخته است، و می گوید به زمان بیشتری برای تحقیق درباره اتهامات تقلب نیاز دارد.

خبرگزاری منا گزارش می دهد کمیسیون ممکن است نتایج را روز شنبه یا یکشنبه اعلام کند.

تاخیر در اعلام نتایج فقط بخشی از مجادله سیاسی است. هفته پیش، شورایعالی نیروهای مسلح برای تحکیم قدرت خود گام هایی برداشت، و از جمله پارلمان را بر اساس حکم دادگاه قانون اساسی منحل کرد.

در واشنگتن، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت ارتش مصر باید به قول خود برای انتقال قدرت به برنده انتخابات ریاست جمهوری کاملا عمل کند.
XS
SM
MD
LG