لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

چالش مردم مصر برای روشن نگهداشتن چراغ امید


پس از گذشت دو سال از انقلاب مردم مصر و سرنگونی حاکمیت سی ساله حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور وسعت و سرعت تغییرات آنچنان گسترده و عظیم بوده اند که پیگیری آن ها دشوار می نماید. در شرایطی که سرنگونی حکومت قدرتمند مبارک غیرممکن به نظر می رسید، اما مردم مصر پس از پیروزی انقلاب هنوز برای استقرار آرامش و آزادی و بهره گیری از فرصت هایی که به گمان آن ها انقلاب برای کشور فراهم می کرد، با دشواری های بسیاری روبرو هستند.

میدان تحریر که نماد اعتراض و قیام مردم مصر بود امروز هنوز حتی پس از به قدرت رسیدن محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلام گرای اخوان المسلمین و تصویب قانون اساسی جدید کماکان مرکز تجمع های اعتراضی مردمی است که بر این باورند تغییرات عمده و عمیقی در کشور رخ نداده و فقط مرسی جانشین مبارک شده است.

اقشاری از مردم مصر که از وضعیت نابسامان اقتصاد مصر ناخشنود هستند، رهبری جدید کشور را متهم می کنند که در پی کسب منافع شخصی و حزبی است و برای متحقق کردن آرمان های انقلاب ناکام مانده است. سعید صادق، روانشناس سیاسی دانشگاه آمریکایی قاهره معتقد است وضعیت روز به روز بدتر خواهد شد. او می گوید «ما باید به یاد داشته باشیم که رئیس جمهوری، دولت و شرایط امنیتی پس از هر انقلابی دچار ضعف خواهد بود».

بسیاری از مردم مصر به ویژه نسل جوانی که نقش مهمی در انقلاب ایفا کردند، امید و آرمان های خود را با صبر و تلاش جدی برای بهتر کردن شرایط به بوته آزمایش می گذارند.
محمد یاسو، نقاش میانسال مصری با اشاره به تجربیات گذشته و امید به آینده می گوید مبارک در مقام یک چهره نظامی دستاوردهایی داشت اما اجازه داد که اقتصاد کشور رو به افول برود. او می گوید فکر رئیس جمهوری پیشین آنچنان درگیر به قدرت رساندن پسر خود بود که کشور به بحران انفجاری نزدیک شد و در نهایت وقوع انقلاب برای او غیرقابل پیش بینی بود.
XS
SM
MD
LG