لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۳

مصری های معترض تظاهرات را ادامه می دهند


صدها تظاهرکننده مصری که از حکم دادگاه حسنی مبارک ناراضی هستند، شب گذشته را در میدان تحریر قاهره و خیابان های شهرهای دیگر گذراندند.

بسیاری از ناراضیان خواستار حکم اعدام برای مبارک هستند. دادگاه در روز شنبه او را به حبس ابد محکوم کرد.

معترضان تظاهرکننده حکم زندان را غیرعادلانه می دانند و می گویند این دادگاه نشان داد که رژیم سابق همچنان در مصر دارای نفوذ است. بسیاری دیگر از ناراضیان نیز خواستار لغو انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

هزاران نفر از شهروندان مصر روز شنبه پس از اعلام حکم دادگاه به خیابان ها ریختند. تا صبح یکشنبه صدها نفر هنوز در میدان تحریر بودند. آنان می گویند تا وقتی که انتقام کشته شدگان انقلاب را نگیرند در خیابان می مانند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از معترضان می گوید: «این حکم عادلانه نبود. ما یک بار دیگر تحریر را پر می کنیم. در مصر تنها راه برقراری عدالت اعتراض است زیرا تمام موسسات همچنان در کنترل باقی ماندگان حاکمیت مبارک است.»

بسیاری از لیبرال های جوان چپ گرا و انقلابی، اعتراض ها را زمانی آغاز کردند که کاندیدای مورد نظرشان در دور اول انتخابات در ماه گذشته میلادی، رای کافی را کسب نکرد.
انتخابات ریاست جمهوری مصر، آخرین گام در انتقال حاکمیت نظامی به دولتی غیرنظامی است.

دور دوم انتخابات قرار است حدود دو هفته دیگر در ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار شود. احمد شفیق، آخرین نخست وزیر مبارک و محمد مسری، از گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، در این دور رقابت می کنند.

شبکه خبری الاهرام مصر از حمله ده ها مرد جوان به ستاد انتخاباتی شفیق در جنوب قاهره در شب گذشته خبر می دهد و می گوید این دومین حمله به این دفتر در روزهای اخیر است.

فیلم هایی که الاهرام بر وبسایت خود منتشر کرده جوانانی را نشان می دهد که تصاویر شفیق را می سوزانند و آگهی های تبلیغاتی را نابود می کنند و فریاد می زنند «احمد شفیق فلول است». فلول، لفظی است که انقلابیون به باقی ماندگان از حاکمیت سابق مصر، اطلاق می کنند.

حمدین صباحی، کاندیدای چپ گرایی که دور اول انتخابات ریاست جمهوری رای کافی کسب نکرد و از دور دوم بازماند شامگاه شنبه به تظاهرکنندگان میدان تحریر پیوست. محمد مسری نیز در میان تظاهرکنندگان میدان تحریر بود.

رویترز به نقل از شاهدان میدان تحریر می نویسد: مسری شب گذشته با حمدین صباحی و عبدالمنعم ابوالفتوح، یکی دیگر از نامزدهای اخوان المسلمین که در دور اول شکست خورد، پشت درهای بسته ملاقات کرد.

یکی از تظاهرکنندگان گفت: «یکی سناریو می تواند جلوگیری از برگزاری دور دوم انتخابات باشد.» او می گوید ناراضیان قرار است روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه تظاهرات برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG