لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

مخالفان از بی قاعدگی ها در انتخابات مصر می گویند


مخالفان از بی قاعدگی ها در انتخابات مصر می گویند
مخالفان از بی قاعدگی ها در انتخابات مصر می گویند

رای دادن های غیر قانونی چند باره، تهدید و ارعاب رای دهندگان و تقلب، اتهاماتی است که در مورد انتخابات پارلمانی روز یکشنبه مصر مطرح شده است. حزب حاکم در مصر، حامی حسنی مبارک رییس جمهوری این کشور که مخالف اپوزیسیون اسلامگرا است، قصد دارد نفوذ خود را در قدرت افزایش دهد.

رای دهندگان و ستادهای انتخاباتی مخالفان گزارش داده اند که صندوق های رای تنها دقایقی پس از آغاز رای گیری تا لبه پر شده بودند. دیگران نیز از تهدید پلیس و پرداخت رشوه سخن گفته اند.

حامیان تنها حزب اصلی مخالف دولت مصر، حزب غیر قانونی اخوان المسلمین، که کاندیداهایشان به عنوان نامزدهای مستقل تلویحا اجازه شرکت در انتخابات پارلمانی را یافتند، پس ازتعطیل شدن رای گیری در شهر المحلة الكبرى، نزدیک اسکندریه، دست به اعتراض زدند.

انتخابات روز یکشنبه مصر همچنین شاهد درگیری های پراکنده ای در قاهره، پایتخت مصر و شهر قنا بود، بطوریکه معترضان با پلیس ضد شورش که اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد، درگیر شدند.

کمیسیون عالی انتخابات مصر که در مورد نامزدهای انتخابات پارلمانی قضاوت می کند گفته است که شکایات در خصوص بی قاعدگی ها در روند راگیری را بررسی می کند. اما این کمیسیون اضافه کرده است که شکایات مطرح شده در حدی نیست که مشروعیت انتخابات روز یکشنبه را به زیر سوال ببرد.

آمار اولیه نشان می دهد که درصد پایینی از ۴۱ میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کردند. آمار رسمی سال ۲۰۰۵ درصد شرکت کنندگان در انتخابات آن سال را ۲۲ درصد نشان داد.

XS
SM
MD
LG