لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۴۸

اخوان المسلمین مصر از احتمال بازداشت های بیشتر حامیانش خبر داد


اخوان المسلمین مصر از احتمال بازداشت های بیشتر حامیانش خبر داد

اخوان المسلمین، بزرگترین گروه اپوزیسیون مصر از دستگیری صدها تن از حامیان این گروه در جریان تظاهرات انتخاباتی در روزهای جمعه و شنبه در پی درگیری با نیروهای امنیتی مصر خبر داد. در بیانیه روز شنبه اخوان المسلمین آمده است که بیشتر بازداشت ها در نا آرامی های روز جمعه در اسکندریه بوقوع پیوست.

این گروه همچنین از توسل نیروهای امنیتی مصر به پرتاب گاز اشک آور و استفاده از گلوله های لاستیکی برای پراکنده کردن حامیان نامزدهای اخوان المسلمین، در انتخابات پارلمانی کشور خبر داده است. انتخابات پارلمانی مصر قرار است در ۲۸ نوامبر برگزار شود.

به ادعای اخوان المسلمین ده تن از حامیان این گروه در تظاهرات روز شنبه در نزدیکی قاهره مجروح و دست کم ۲ نفر توسط نیروهای دولتی دستگیر شدند.

مقام های مصر بازداشت های گسترده طی روزهای اخیر را تایید نکرده اند. همزمان «منا»، خبرگزاری دولتی مصر گزارش داد در بعضی موارد تظاهرکنندگان اخوان المسلمین، به طرف پلیس دولتی اجسامی را پرتاب کرده اند.

در آستانه انتخابات پارلمانی ۲۸ نوامبر در مصر، تنش ها در این کشور شدت گرفته است. در هفته های اخیر پلیس صدها تن از حامیان اخوان المسلمین، بزرگترین گروه اپوزیسیون مصری را برای مدت های کوتاه بازداشت کرده است. اخوان المسلمین از گروه های ممنوع در مصر است اما کاندیداهای خود را به عنوان افراد مستقل در انتخابات شرکت می دهد و یک پنجم یکی از مجالس پارلمان را در کنترل خود دارد.

پیش بینی ها حاکی است که حزب دموکراتیک ملی، متعلق به حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، در انتخابات پیش روی این کشور، پیروز شود. گروه های مدافع حقوق بشر مصر را به استفاده از زور در مقابل منتقدان سیاسی و رای دهندگان متهم می کنند تا حزب آقای مبارک را در قدرت نگاه دارد.

پیشتر، حسنی مبارک گفت انتخابات پارلمانی آزاد و عادلانه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG