لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

راهپیمایی زنان در قاهره هدف حمله قرار گرفت


شاهدان عینی از حمله گروهی از مردان به راهپیمایی زنان مصری در میدان تحریر قاهره در روز جمعه خبر داده و گفتند که شماری از این زنان را مورد تعرض جنسی قرار داده اند. هدف از راهپیمایی زنان مصری، اعتراض به آزار جنسی بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان میگوید مهاجمان ناشناس در حالی به راهپیمایی اخیر حمله کرده و شماری از زنان را مورد تعرض قرار دادند که هدف شرکت کنندگان در راهپیمایی، اعتراض به موارد مشابه آزارهای جنسی علیه زنان بود.

این اقدام اعتراضی همزمان با برگزاری راهپیمایی بزرگتری علیه احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک برگزار شد که قرار است هفته آینده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر با رقیبش از حزب اسلامگرای اخوان المسلمین رقابت کند.

فعالان و حامیان اخوان المسلمین چندین راهپیمایی بزرگ را علیه احمد شفیق سازماندهی کرده و خواستار رد صلاحیت او برای شرکت در دور دوم انتخابات شده اند. آنان همچنین به حکم صادره دادگاه در مورد مبارک و دیگر متهمان پرونده معترض هستند و آن را عادلانه نمی دانند.

اما از تظاهرات اعتراضی در یک سال گذشته که کانون مبارزات علیه حسنی مبارک بود و منجر به سرنگونی او شد، اخبار و گزارش های متعددی در مورد تجاوز و تعرض جنسی به زنان شرکت کننده منتشر شده است.

زنان شرکت کننده در تظاهرات و همچنین خبرنگاران زن که در میان جمعیت اعتراض کننده حاضر بوده اند می گویند شلوغی های میدان تحریر، محل وقوع تعرض های جنسی متعدد و مکرر علیه زنان بوده است. این مسئله بویژه پس از آن مورد توجه قرار گرفت که لارا لوگان، خبرنگار شبکه سی بی اس آمریکا در برنامه پربیننده «۶۰ دقیقه» جزییات این که چطور در روز ۱۱ فوریه، روزی که مبارک استعفا داد، در میدان تحریر مورد تعرض گروهی از مردان قرار گرفته است را توضیح داد.
XS
SM
MD
LG