لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

مدیر اطلاعات ملی آمریکا انتقادات درمورد نا آرامی ها در خاورميانه را رد کرد


مدیر اطلاعات ملی آمریکا انتقادات درمورد نا آرامی ها در خاورميانه را رد کرد
مدیر اطلاعات ملی آمریکا انتقادات درمورد نا آرامی ها در خاورميانه را رد کرد

جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، انتقادات در اين مورد که جامعه اطلاعاتی به اندازه کافی آگاه و قادر به پيش بينی شورش های ضد دولتی در مصر و ديگر کشورهای منطقه نبوده است را، رد کرد.

کلاپر روز پنجشنبه به کمیته اطلاعاتی مجلس نمايندگان آمريکا گفت: مقامات اطلاعاتی اين حوادث را از نزديک دنبال می کنند و سالهاست در مورد تنش و بی ثباتی در خاورميانه و شمال آفريقا گزارش هايی را ارائه داده اند. اما هميشه نمی توان پيش بينی کرد که چه حوادثی منجر به سقوط يک رژيم می شوند.

کلاپر با استناد به برنامه اتمی ایران و کره شمالی افزود: گسترش سلاح های هسته ای یک تهدید عمده برای ایالات متحده و متحدان آن است.

در اظهارات از پيش تنظيم شده خود، کلاپر ارزیابی های قبلی را تکرار کرد و گفت مقامات اطلاعاتی آمريکا نمی دانند آيا ايران تصميم قطعی به ساخت سلاح های هسته ای دارد يا خير، هرچند اين مقامات بر اين باورند که ايران اين گزينه را همچنان دائر نگاه داشته اشت.

درمورد کره شمالی، او گفت: «علائم واضحی» وجود دارد که نشان می دهد کره شمالی افزون بر مرکز اتمی يانگبيون، که نوامبر سال گذشته مقامات آمريکايی از آن بازديد کردند، مراکز غنی سازی اورانیوم ديگری نيز تاسيس کرده است. او گفت: سطح فن آوری در اين مرکز نشان می دهد که کره شمالی احتمالا برای «مدت زمانی طولانی» به دنبال غنی سازی بوده است. وی افزود کره شمالی ممکن است از «کمک های خارجی» نيز برخوردار بوده باشد.

XS
SM
MD
LG