لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

تظاهرات طرفداران مرسی در مصر


دهها هزار مصری به فراخوان اخوان المسلمین پاسخ داده اند و برای تاکید بر درخواست خود جهت بازگشت محمد مرسی به قدرت به خیابانها ریخته اند.

طرفداران مرسی روز جمعه به تحصن روزانه در خارج از مسجد ربیعه العدویه در شهر نصر، قرارگاه اخوان المسلمین، پیوستند، در حالی که دیگران در نزدیکی دانشگاه قاهره به راه پیمایی پرداختند.

فعالان مخالف مرسی نیز تجمعی در میدان تحریر قاهره ترتیب داده اند، و نگرانی از زد و خوردهای بالقوه بین دو گروه شدت می گیرد.

ارتش هشدار داده است هیچ خشونتی را تحمل نخواهد کرد، و روز جمعه تانک ها و سربازان را به بخش های گوناگون پایتخت فرستاد. دربرخی نواحی سربازان حصارهایی با سیم خاردار برپا کردند.

پنجشنبه شب، عدلی منصور رییس جمهوری موقت مصر در سخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت به نبرد برای حفظ امنیت علیه کسانی که به گفته او می خواهند کشور را به هرج و مرج بکشانند ادامه خواهد داد.

منصور گفت مصر در لحظه ای تعیین کننده به سر می برد و باید از آن در برابر افرادی که خواهان خشونت و خونریزی هستند حفاظت شود.

دراین میان، دیده بان حقوق بشربه صدای آمریکا گفت احساس عمومی بی قانونی در سراسر مصر به افزایش شدید حملات فرقه ای و نقض حقوق بشر در کشور منجر شده است.
هرچند بسیاری از اعتراضات مسالمت آمیزبوده است، اما زدوخوردهایی بین گروه های معترضین و پلیس درگرفته و ۱۰ تن کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG