لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

منصور: دولت مصر به حفط ثبات و امنیت متعهد است


رییس جمهوری موقت مصر می گوید به نبرد برای برقراری امنیت ادامه خواهد داد. مخالفان و موافقان محمد مرسی برای برگزاری اعتراضات انبوه در روز جمعه آماده می شوند. در همین حال، رهبران اخوان المسلمین می گویند آماده هستند میانجیگری اتحادیه اروپا را در مذاکره برای بازگرداندن محمد مرسی به قدرت قبول کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عدلی منصور، قاضی ارشد که ارتش او را برای رهبری مصر انتخاب کرده است، در پیام ضبط شده ای که پنجشنبه شب به وقت محلی از تلویزیون پخش شد گفت به حفاظت از کشور در برابر کسانی که خواهان هرج و مرج و خشونت هستند ادامه خواهد داد.

او گفت مصر از دوره تعیین کننده ای درتاریخ خود که در آن برخی می خواهند کشور را به نقطه ای نامعلوم بکشانند و هرج و مرج براه بیاندازند، می گذرد.

منصور گفت «آنها می خواهند این دوره مقدمه ای ای برای خشونت باشد و ما می خواهیم از آن برای حفاظت از جان مردم و تاکید دوباره بر حقوق بشر استفاده کنیم.»

منصور گفت دولت او به حفط ثبات و امنیت متعهد است.

منصور سخنرانی خود را درپیشاپیش تظاهراتی که طرفداران محمد مرسی قصد دارند در روز جمعه برپا کنند ایراد کرد.

در این میان ارتش مصر هشدار علیه خشونت را تکرار کرد، و روز پنجشنبه دربیانیه ای اعلام داشت «نیروهای مسلح نسبت به هر انحرافی از ابراز مسالمت آمیز نظرات و توسل به خشونت هشدار می دهند. هر کسی در اعتراضات روز جمعه به خشونت متوسل شود جان خود را بخطر خواهد انداخت، و با چنین افرادی قاطعانه، درچارچوب قانون برخورد خواهد شد.»

پیشتر، به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات اخوان المسلمین که با کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و برناردینو لئون فرستاده اتحادیه ملاقات کردند، روزپنجشنبه گفتند به باور آنها میانجیگری اتحادیه اروپا می تواند درنهایت شالوده لازم را برای نقشه راه جهت اعاده ریاست جمهوری مرسی پیش از انتخابات فراهم آورد. اما به اعتراض ادامه خواهند داد.

ارتش مصر، که پس ازسرنگونی مرسی قدرت را رسما به یک دولت انتقالی تحویل داد، چنین نتیجه ای را رد کرده است.

یک مقام اخوان المسلمین گفت او بر این عقیده است که ادامه اعتراضات سرانجام ارتش را ناچار خواهد ساخت بازگرداندن مرسی را قبول کند، و گمان نمی کند میانجیگری بین المللی بتواند مساله را حل کند.
XS
SM
MD
LG