لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

لزوم موفقیت انتقال به دمکراسی در مصر


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی گفت "ایالات متحده عمیقا نگران خشونت در سراسر مصر است. ما هر کوششی برای تحریک خشونت یا ایجاد تفرقه، غیر از متحد ساختن تمام مصریان، را بشدت محکوم می کنیم... در همین حال، قاطعانه ادعاهای بی اساس و نادرست برخی محافل در مصر را که ایالات متحده از اخوان المسلمین یا هر حرکت یا حزب سیاسی مشخص حمایت می کند رد می کنیم. آمریکا همیشه به روند دمکراتیک متعهد بوده و چنین باقی خواهد ماند."
آمریکا از رهبران مصر می خواهد استفاده از زور را محکوم سازند و از خشونت بیشتر در میان طرفدارانشان جلوگیری کنند.
ایالات متحده آمریکا می خواهد روند انتقال در مصر بسود مردم موفق شود. چنین کاری ایجاب می کند مصریان دور هم جمع شوند و تصمیم بگیرند. تنها راه برای برطرف ساختن بن بست فعلی این است که تمام احزاب در فضایی آرام و مسالمت آمیز کار کنند، به نگرانی ها و نیازهای مردم بپردازند و روی کارآمدن دولتی را که قادر باشد به آرمان های میلیون ها مصری و درخواست های آنها برای آینده بهتر پاسخ گوید مسلم سازند.
ثبات پایدار در مصر فقط از طریق یک روند دمکراتیک شفاف و فراگیر با مشارکت تمام طرف ها ممکن خواهد شد. این روند همچنین باید مسلم سازد که از حقوق تمام مردان و زنان مصر حفاظت می شود.
مردم مصر در جستجوی دولتی صادق، توانا و دمکراتیک هستند و باید که داشته باشند. آن گونه که پرزیدنت اوباما گفته است "هیچ انتقالی به دمکراسی بدون دشواری نیست، اما در پایان باید بازتاب واقعی اراده مردم باشد". مشارکت و دوستی طولانی بین ایالات متحده آمریکا و مصربرای آمریکا بسیار مهم است، و واشنگتن به حمایت از مردم مصر برای تضمین موفقیت انتقال به دمکراسی ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG