لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

تاکید آشتون بر بازگشت سریع دمکراسی به مصر


در مصر، درپی تشکیل کابینه موقت جدید که در آن هیچ عضوی از احزاب اسلامگرا حضور ندارد، طرفداران محمد مرسی به اعتراض علیه انتقال سیاسی که درجریان است ادامه می دهند.

تظاهرات خیابانی روز چهارشنبه در خارج از ساختمان های اصلی دولت در مرکز قاهره ادامه یافت و هزاران شرکت کننده بر درخواست خود برای بازگشت مرسی به قدرت تاکید کردند.

به گزارش رویترز، معترضین درگرمای سوزنده درحالی که نسخه های قران وعکس های مرسی را دردست داشتند علیه ارتش شعار می دادند.

تظاهرات درحالی جریان داشت که کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قاهره با رهبران جدید، ازجمله عدلی منصور رییس جمهوری موقت، محمد البرادعی معاون رییس جمهوری و عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش ملاقات کرد.
او قراربود با اعضای حزب آزادی وعدالت وابسته به اخوان المسلمین نیز ملاقات کند.

سخنگوی آشتون دیدار او با منصور را "خوب و مفید" توصیف کرد.

سخنگو گفت آشتون علاقه اتحادیه اروپا را به بازگشت سریع به روند دمکراتیک و فراگیر یاد آور شد ، در همین حال برنیازبه ساماندهی هرچه سریعتراقتصاد تاکید گذاشت.

رویترز می گوید ممکن است آشتون اتحادیه اروپا را به عنوان یک میانجی بالقوه بین دو طرف پیشنهاد کند.

درسفر قبلی به مصر، آشتون سعی کرد مرسی را متقاعد سازد توافقنامه تقسیم قدرت را با مخالفان امضا کند، اما او پاسخ نداد.

کابینه موقت بیشتر از لیبرال ها و تکنوکرات ها تشکیل می شود. ۷ نفراز وزیران دولت قبلی، ازجمله ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش که مرسی را برکنار کرد، درآن حضور دارند.

وظیفه اصلی کابینه نجات اقتصاد مصراست که دو سال و نیم آشوب آن را فلج کرده است.

در گزارش رویترز گفته می شود بسیاری از وزیران از اصلاحات اقتصادی عمیق که درخواست صندوق بین المللی پول در برابر پرداخت است طرفداری می کنند، اما سرمایه گذاران تردید دارند اصلاحات به زودی صورت گیرد.
XS
SM
MD
LG