لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

کابینه موقت مصر تشکیل شد


رهبران موقت مصر روز سه شنبه در کابینه جدید سوگند یاد کردند.

کابینه جدید شامل زنان و مسیحیان اما بدون اسلامگراها است تا بدینوسیله دولتی که از سوی ارتش مصر حمایت میشود سریعا به سوی نظم جدید سیاسی با چهره های متفاوت و لیبرالی حرکت کند.

درپی زدوخوردهای شبانه بین اسلامگرایان و نیروهای امنیتی که ۷ کشته و بیش از ۲۶۰ زخمی برجا گذاشت، حازم الببلاوی نخست وزیر موقت مراسم تحلیف وزیران را که اکثرا تکنوکرات ها یا لیبرال هستند، سرپرستی کرد.

کابینه موقت مصر، ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش را به عنوان وزیر دفاع و معاون نخست وزیر برگزیده است. او نزدیک دو هفته پیش محمد مرسی رییس جمهوری را درپاسخ به تظاهرات انبوه برکنار کرد.

یک سخنگوی رییس جمهوری موقت گفت مقامات انتظار دارند جنبش های اسلامی، ازجمله اخوان المسلمین، به کوشش های آشتی ملی بپیوندند. اما مقامات ارشد اخوان می گویند آنها به اعتراضات پایان نخواهند داد و همچنان می خواهند مرسی به عنوان رییس جمهوری بازگردد.

تظاهراتی که درجریان آن نیروهای امنیتی بیش از ۴۰۰ نفر را در نزدیکی مسجد رامسس دستگیرکردند، در آخرین شب دیدار دو روزه ویلیام برنز معاون وزارت امورخارجه آمریکا از قاهره روی داد.

برنز پس از جلسه ای با رهبران دولت موقت مصر گفت آمریکا سعی نخواهد کرد مدل دموکراسی خود را بر مصر تحمیل کند، و می پذیرد که فقط مصریان می توانند درباره آینده خود تصمیم بگیرند.
XS
SM
MD
LG