لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

۷ نفر در تظاهرات قاهره کشته شدند


مقامهای مصری می گویند درگیری شب گذشته میان نیروهای امنیتی و طرفداران مرسی دست کم ۷ کشته و ۲۶۱ مجروح بر جای گذاشته است.
این درگیریها اواخر شب و اوائل بامداد سه شنبه و عمدتاً در مرکز شهر قاهره روی داد.
پلیس بر روی تظاهرکنندگان که خواهان بازگشت مرسی بودند و سنگ به سوی پلیس پرتاب می کردند، گاز اشک آور شلیک کرد.

تظاهرکنندگان در خارج از مسجد ربیعة الاداویه در میدان نصر روی زمین نشستند و رهبران اخوان المسلمین گفته اند تظاهرات را شدت خواهند بخشید.

دو هفته بعد از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر، هنوز نشانه ای از خواست اخوان المسلمین برای پیوستن به روند انتقال سیاسی در این کشور به چشم نمی خورد.

عدلی منصور رئیس جمهوری موقت از این گروه اسلامگرا خواسته است به دولت انتقالی بپیوندند و در انتخابات آینده برای تصمیم گیری درباره قانون اساسی جدید، پارلمان، و رئیس جمهوری شرکت کنند، اما اخوان المسلمین با امتناع از شرکت در روند سیاسی، می گوید چنین کاری به معنی تایید عملیات ارتش در برکناری مرسی به عنوان نخستین رئیس جمهوری منتخب کشور است، که آن را «کودتای نظامی» می خواند.
جهاد الحداد، از سخنگویان اخوان المسلمین، به صدای امریکا گفت از نظر این گروه رقابت در انتخابات مثل دو سال پیش معنی ندارد، چون ارتش دوباره نخواهد گذاشت آنها قدرت را در اختیار بگیرند.

آقای حداد گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که ارتش دوباره دخالت نکند، ما یک بار در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان و همه پرسی قانون اساسی شرکت کرده ایم.

بعضی از تحلیلگران می گویند شک اخوان المسلمین درباره اطمینان از شرایط قابل فهم است، زیرا اسلامگرایان دهه ها زیر حکومت ارتشی ها از فعالیت سیاسی منع بوده اند.

نیروانا محمد تحلیلگر سیاسی مصری می گوید برای این کشور نخست باید چارچوبی تعیین شود، و محدودیت برندگان انتخابات در اعمال قدرت نظام سیاسی روشن گردد. اگر اسلامگرایان دوباره پیروز شوند باید اجازه حکومت بیابند، ولی بقیه مصریان این حکومت را قبول نخواهند کرد، مگر آن که جایگاه جدی در نظام برای اعمال قانون، قانون اساسی، و تضمین دموکراسی وجود داشته باشد.
XS
SM
MD
LG