لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

تشنچ در مصر در آستانه برگزاری تظاهرات روز جمعه


تظاهرات طرفداران مرسی در استانبول، اول ژوییه ۲۰۱۳
تظاهرات طرفداران مرسی در استانبول، اول ژوییه ۲۰۱۳
مصر پیشاپیش اعتراضات گسترده ای که قرار است اسلامگرایان فردا جمعه برگزار کنند، لحظه های پرتنشی را می گذراند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات پلیس درقاهره حاکی از آن است که آنها قصد دارند نیروهای کمکی عظیمی را برای تامین امنیت تجمعات وارد میدان کنند.

تجمعات بر احتمال خشونت و تنش بیشتر در درگیری بین اسلامگرایانیکه خواهان بازگشت محمد مرسی به قدرت هستند و طیفی از مخالفان از جمله ارتش می افزاید.


رهبر فراری اخوان المسلمین در بیانیه ای مصریان را به ایستادگی صلحجویانه برای آنچه آنرا آزادی و مشروعیت و مقاومت در برابر کودتایی خونین می نامد، فراخوانده است.

در این میان، شورای عالی دفاع به سرپرستی عدلی منصور رییس جمهوری موقت مصر گفته است تمام کسانی را که امنیت مردم را تهدید می کنند، تحت پی گرد قانونی قرار خواهد داد.

پیشتر در روز چهارشنبه، ایالات متحده آمریکا گفت از فراخوان ژنرال السیسی فرمانده ارتش برای برپایی تظاهراتی جهت توجیه سرکوب آنچه او آنرا تروریسم و خشونت می نامد، بسیار نگران است.

واشنگتن که مناسبات نزدیکی با ارتش مصر دارد، همچنین اعلام کرده است تصمیم گرفته تحویل جنگنده های اف – ۱۶ به مصر را به تاخیر بیاندازد.

اخوان المسلمین و گروه های اسلامگرای متحد آن فراخوان ژنرال السیسی را معادل اعلام جنگ داخلی نامیده اند و گفته اند برنامه خود را برای برپایی تظاهرات در روز جمعه اجرا خواهند کرد.

در قطر، یک سازمان اسلامی فتوایی علیه فراخوان السیسی صادر کرده و گفته است این اقدام می تواند به جنگ داخلی منجر شود.
XS
SM
MD
LG