لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

تحویل جنگنده های اف-١۶ به مصر به تاخیر افتاد


مقامهای وزارت دفاع آمریکا تحویل جنگنده های اف-١۶ را به مصر پس از تحولات اخیر و برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری به تاخیر می اندازد.

جورج لیتل سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه درهمین زمینه به خبرنگاران گفت تصمیم به تاخیر انداختن تحویل چهار فروند از جت های جنگنده به مصر از سوی رییس جمهوری آمریکا اتخاذ شده است، زیرا روند بازنگری حمایت نظامی آمریکا به مصر هنوز به پایان نرسیده است.

سخنگوی پنتاگون افزود با توجه به شرایط فعلی مصر، عقیده ما اینست که تحویل این جت ها به این کشور صحیح نیست.

دولت اوباما پیش از این گفته بود که واشنگتن از اقدام ارتش مصر مبنی بر کنار گذاشتن محمد مرسی رییس جمهوری مصر عمیقا نگران است و خواهان بازگشت سریع کشور به دولتی است غیرنظامی که با رای مردم انتخاب شده باشد.

پس از برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری مصر، باراک اوباما، از چند سازمان دولتی خواست تا کمکهای آمریکا را به مصر مورد بازبینی دقیق قرار دهند. مصر هر سال یک میلیارد و سیصد میلیون دلار کمکهای نظامی از آمریکا دریافت میکند.

مقامهای آمریکایی درعین حال میگویند به تاخیر انداختن تحویل چهار فروند جنگنده به معنای توقف کمکها به مصر نیست، کشوری که از دیدگاه واشنگتن متحد اصلی اش در خاورمیانه است.

قانون امریکا مشخصا تصریح کرده است در صورتیکه در کشوری یک کودتای نظامی صورت گیرد کمکها به آن کشور باید متوقف شود.

اما در مورد مصر مقامهای آمریکایی میگویند هنوز در حال بررسی و تحقیق اند تا تصمیم گرفته شود که برکناری آقای مرسی توسط ارتش کودتا بوده است یا خیر.
XS
SM
MD
LG