لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

مصر مذاکره با ایران برای ارتقای مناسبات را تکذیب کرد


محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر ر جریان سفر اخیرش به تهران هیچگونه اشاره ای به از سرگیری مناسبات با ایران نکرده است، و یاسر علی سخنگوی وی، اظهارات مقامات ایران در این باره را تکذیب کرده است.

خبرگزاری فرانسه امروز، یکشنبه، در گزارشی از قاهره اظهارات آقای علی در گفتگو با روزنامه دولتی الاهرام را نقل کرد که گفته است «در ملاقات محمد مرسی و همتای ایرانی اش محمود احمدی نژاد، موضوع ارتقای سطح نمایندگی، و یا گشودن سفارتخانه، مطرح نشده است».

حضور مرسی در نشت سران جنبش غیرمتعهدها در تهران، نخستین سفر یک رئیس دولت مصر به ایران پس از قطع مناسبات دیپلماتیک میان دو کشور در پی انقلاب اسلامی۳۳ سال پیش در ایران بود. دو کشور از آن پس در کشورهایشان دارای دفتر حافظ منافع بوده اند.

به گفته آقای علی، دو مقام توافق کرده اند برای بررسی امور مشترک، از جمله مسائل منطقه، بیشتر تبادل نظر کنند.

حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه به تلویزیون العالم، شبکه عربی زبان دولت ایران، گفته بود مرسی و احمدی نژاد در جریان ملاقاتشان، دباره درگیری های سوریه مناسبات قطع شده دو کشور گفتگو کرده اند.

جمهوری اسلامی ایران چندین بار سعی به عادی ساختن مناسبات با مصر، در پی سرنگونی سال گذشته حسنی مبارک کرده است.

مرسی که مورد تحسین گروه قدرتمند اخوان المسلمین مصر است، گفته است خواستار مناسباتی گسترده تر با کشورهای خاورمیانه، از جمله ایران است. اما تا کنون واکنش وی در مورد ایران توام با احتیاط بوده است.
XS
SM
MD
LG